Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (5. srpna - 9. srpna)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Šok z nových amerických cel ještě nestihl odeznít a už je tady další vyhrocení situace. Trhy poplašila víkendová zpráva, že Čína zastavuje dovoz amerických polnohospodářských produktů a navíc nechává yuan po více než dekádě padnout pod hranici 7 CNH za dolar. Je v podstatě zaručené, že slabý yuan Donalda Trumpa obzvlášt popíchne (v minulosti byl terčem časté kritiky) a těžko říct, kde se teď celá věc zastaví. Jednání dle všeho probíhají dál, navzdory úderům, které si strany vyměňují. Jak se nám blíží volby, tak pro samotnou Čínu se ale jeví jako výhodné jednoduše sedět a čekat na nového prezidenta z řad Demokratů, takže se jejich vyjednávači nemají kam hrnout.

Dodatečná 10% cla z předešlého týdne budou zřejmě dost cítit. Typicky nejvíce zasažený je technologický sektor s velkým propojením produkčních linií na Asii. Ovšem dopad je třeba čekat plošnější - v tomto případě jde o cla na zboží v zatím největším objemu, navíc čínský dovoz už bude pokryt plošně. Výhoda uvalit cla pouze na vybrané položky, které pokud možno uškodí Číně a nebudou bolet domácí firmy a spotřebitele, je pryč. Čínská odveta se ve světle předešlých protiopatření zdá navíc dost přísná a tamním firmám dovážejícím základní suroviny může zdražit náklady na výrobu. Utěšovat se můžeme tím, že Donald Trump nebude chtít své voliče zasáhnout před volbami plnou dávkou a cla na evropské automobilky snad ještě odloží. Naděje investorů se teď ale rozhodně upřou ještě více k Fedu a podpoře v podobě dodávky dalších peněz.

V kalendáři najdeme dvě naplánovaná vystoupení zástupců americké centrální banky. Mohla být o doladění postoje po zasedání minulý týden, ale nyní bude každého zajímat, jak se postoj změnil po ohlášení nových cel. Zdůrazněním, že jde o negativní faktor pro ekonomiku by bankéři potvrdili, že je třeba v září čekat další snížení sazeb. Už tento týden budou o měnové politice jednat jiné centrální banky (Austrálie, Nový Zéland, Indie atd.) a v řadě případů se dá čekat snížení sazeb.

Data z americké ekonomiky by pro obchodování neměla být důležitá. Sektor služeb na tom zůstává dobře, takže příslušný index ISM by měl zůstat bezpečně v oblasti expanze. O to větší šok by samozřejmě byl jeho případný pokles. Čínská data velký vliv na západní trhy poslední dobou nemívají. Na programu máme tentokrát inflaci a zahraniční obchod. Jeho očekávaná slabá dynamika asi moc nepotěší. Rizikem jsou i německá čísla, neboť jde o výrobu a objednávky v průmyslu, které se po květnovém vzedmutí nejspíš opět zanoří níž.

80 % amerického S&P 500 má výsledkovou sezonu definitivně za sebou, takže náš hledáček se nyní definitivně přesune na Evropu. Ješté předtím se však podíváme, jak to vlastně dopadlo na druhé straně Atlantiku. Kumulovaný čistý zisk na akcii celého indexu se ve srovnání s 2Q předešlého roku nijak nezměnil (+0 % yoy). Na začátku výsledkové sezony byl odhad -2,5 %, takže se nakonec věci vyvíjely lépe, než se čekalo. Najhůře dopadly samozřejmě automobilky (-13 % yoy), polovodiče (-13 % yoy) a těžaři nerostných surovin (-18 % yoy). Byl to však hlavně tlak na marže (cla a mzdy), který držel čistý zisk při zemi. Tržby totiž vylezly nahoru o více než 3,5 % yoy a rostly napříč téměř celým indexem.

Z našeho pohledu byla tato výsledková sezona vlastně trochu nepřesvědčivá. 70 % reportujících společností sice porazilo konsensus trhu, nicméně hlavně proto, že byl s předstihem výrazně snížen dolů. Výhledy na fiskální rok také nikoho nezvedly ze židle, což dokládá i konsensus kumulovaného čistého zisku pro 3Q19, který šel v průběhu posledních týdnů dolů z +0,5 % yoy na -1,5 % yoy. K tomu všemu začínáme pozorovat i úpravy směrem dolů pro první dva kvartály roku 2020.

V tomto týdnu se budeme soustředit na několik našich Investičních tipů. V úterý začneme s německou Deutsche Post a americkými opozdilci Walt Disney a Pioneer Natural Resources, načež se další den presuneme k E.ONu a italské UniCredit (té se budeme věnovat obzvlášť detialně). Ve čtvrtek se podíváme na zoubek ještě našemu čerstvému přírůstku, Activision Blizzard. Tento týden neobsahuje žádná jména, která by mohla nějak zvlášť pohnout celým trhem a pozornost bude proto věnována primárně clům a tržním šarvátkám.

Datum vytvoření: 05/08/2019

linkedin

Komentáře komentáře
Jestřábí ČNB dodala koruně nový impuls. Kam až se česká měna podívá? Na domácím poli hraje koruně do karet změna očekávání ohledně snižování tuzemský... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v dubnu výrazněji vzrostla kvůli potravinám Za překvapením stál z našeho pohledu především daleko svižnější růst cen potravi... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Služby přebírají otěže ekonomiky Za první kvartál vzrostly reálné tržby odvětví spadajících pod služby mezičtvrtl... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek