Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (3. června - 7. června)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Téma americké celní války s Čínou a Mexikem se trhů nepouští ani na začátku nového týdne a může jim snadno ukazovat směr i v následujících dnech. Na čínské frontě panuje relativní klid, ale ve vzduchu visí odveta na úrovni firemního sektoru, poté co Čína v pátek naznačila budoucí zveřejnění seznamu "nepřátelských" subjektů.

Sobota byla prvním dnem, kdy začala platit 25% cla na dalších 250 mld. USD čínského dovozu. Další frontu otevřel Donald Trump v pátek s Mexikem, na jehož import začnou platit 5% cla od příštího pondělí. Jednání obou stran sice začínají již dnes, avšak bylo by lepší s 5% cly počítat. Týden je příliš krátká doba na dosažení kompromisu a požadavky USA jsou dost vágní. Otázkou spíš je, zda bude zvyšování pokračovat a jak odpoví Mexiko. Další protekcionistická opatření jen přilévají olej do ohně zhoršujícího se globálního výhledu.

Co se týče dat, začátek týdne už dodal indexy nákupních manažerů z Číny i eurozóny. V prvním případě šlo o nepatrně lepší výsledek, v druhém o nepřekvapivé potvrzení předběžných čísel. Sérii odpoledne doplní americký index ISM, od kterého si trh slibuje mírné zvýšení, ale v konfrontaci s děním v průběhu května nebude asi lehké ho doručit.

V úterý vyjde předběžná inflace v eurozóně a bude to číslo citelně nižší než to předchozí. Pokles se dá čekat jak na celkové, tak na jádrové úrovni, kde se inflace zřejmě vrátí k 1 procentu. V tomto kontextu bude velmi zajímavé, jak na inflační vývoj i nárůst rizik zareaguje ECB. Její jednání ve čtvrtek nevyústí ve změnu úrokových sazeb. Banka by mohla natáhnout období předpokládané stability za horizont letošního roku, ale trh už se pomalu nastavuje na možnost snížení. Velice důležitý pro trhy bude výhled. Dosud se banka opírala o očekávané zrychlení ekonomiky ve druhém letošním pololetí, ale bude i v nové prognóze? Kondice eurozóny vypadá skrze data relativně podlomená a potvrzení ze strany ECB by nebylo vnímáno úplně dobře. Dalším bodem potom budou detaily k TLTRO a odstupňování depozitní sazby, od kterých si původně slibovaly evropské banky dílčí podporu, ale naděje před časem zchladil komentář jednoho z bankéřů ECB.

V USA koncem týdne budou zveřejněna měsíční data z trhu práce. Tvorba pracovních míst nadále vypadá silně a v tomto ohledu by ani trochu slabší číslo trhy zřejmě nerozházelo. V případě mezd bylo dlouho očekáváno jejich zrychlení jako pozitivní signál pro spotřebitelskou poptávku. Nyní ale roste nebezpečí, že případné zrychlení si trhy spíše přeloží jako inflační tlak bránící případnému uvolnění měnové politiky. Samotná reakce na data je tedy dost nejistá a zřejmě bude záležet i na krátkodobém sentimentu, který na trzích v pátek bude panovat.

Připomeneme, že příští pondělí (10.6.) budou kvůli státnímu svátku zavřeny trhy v Neměcku, Rakousku, Švýcarsku, Norsku, Dánsku a Maďarsku.

Datum vytvoření: 03/06/2019
Patria Finance

linkedin

Komentáře komentáře
Státní dluh překonal hranici 3,2 bilionů korun V poměru k HDP situace vypadá mnohem příznivěji, protože se dluh pohybuje jen ok... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v březnu zůstává na cíli, v létě uvidíme další pokles Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné.  Za poměrn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš