
Hlavní událostí týdne bude pravděpodobně první debata mezi prezidentskými kandidáty v USA, tedy mezi Donaldem Trumpem a Joe Bidenem, která proběhne již v úterý večer. Předvolební průzkumy se pořád mírně přiklánějí demokratickému Bidenovi a Trump bude mít po odhalení svých daňových přiznání ztíženou pozici. Do voleb však zbývá ještě dost času a nic není dopředu rozhodnuto. Od debaty samotné čekáme především ostré osobní výpady, nicméně možná se dočkáme i konkrétnějších informací k věcem jako je po-COVIDová ekonomická obnova, daňová reforma, regulace technologického a farmaceutického sektoru nebo zelená politika.
V USA se jedná také o novém balíku fiskální pomoci. Jde o původně demokratický návrh, který v rámci hledání kompromisu splaskl na 2,2 bilionu USD. Předsedkyně Sněmovny Pelosiová věří v dohodu s Bílým domem a mluví také o zákoně pro případ, že by jednání k výsledku nevedla. Navrhovaný balík zahrnuje obnovení dodatečných 600dolarových dávek v nezaměstnanosti až do ledna, přímé dávky občanům, finanční podporu státům a lokálním samosprávám nebo školství a také peníze malým firmám jako kompenzaci za udržení pracovních míst. Donald Trump je ale údajně připraven podepsat balík jen za 1,3 bilionu. Termín hlasování zatím není znám, mohla by to však být středa či čtvrtek, neboť pak se Kongresmani rozjedou věnovat předvolební kampani.
Nová data přispějí také zajímavými informacemi. Začátkem měsíce nás čekají indexy aktivity v průmyslu napříč světem. Nejsledovanější, americký ISM, se má v září podle odhadů udržet poměrně vysoko na 56 bodech. Důležité budou jako obvykle měsíční údaje z amerického trhu práce. Očekává se další silný nárůst zaměstnanosti, ten by ale měl být o něco horší než v předchozím měsíci. Celkem přirozeně se tak dá usuzovat z týdenních dat, jež ukazují zpomalení na cestě k nižší registrované nezaměstnanosti, ale také z celkově pomalejšího návratu aktivity na dřívější úrovně.
Situace kolem koronaviru by v těchto dnech neměla vyvolávat v investorech až takové obavy. Tempo nákazy v USA se spíše stabilizuje, než aby opět zrychlovalo. Evropa je na tom stále špatně, ale nová opatření by už měla nákazu začít trochu krotit. Rizikem zůstávávají zprávy z Británie. Tamní politici se nyní sice soustřeďují hlavně na pravomoci vlády při boji s covidem, ale otevřený zůstává i kontroverzní zákon o vnitřním trhu.
Siemens (Investiční tipy) završil další divestici svých aktiv do nové společnosti Siemens Energy. Ta se veřejně obchoduje ode dneška pod tickerem ENR. Energy združuje všechny aktivity Siemensu související s produkcí a distribucí energie z tradičních zdrojů (doteď divize Gas & Power) i těch obnovitelných (Siemens Gamesa). Perspektivní oblastí růstu je jak zvýšení produkce energie z větrných a solárních elektráren, tak výroba vodíku a dekarbonizace. Společnost má v této chvíli tržní kapitalizaci nějakých 17 mld. EUR, což ji staví nedaleko za RWE a jeho 21 mld. EUR. Siemensu zůstane ve společnosti 35% podíl, který bude postupně snižovat (stále má však 67 % v samotné Siemens Gamesa). Sérií akvizic se tak z průmyslového konglomerátu stala spíše holdingová společnost, která zcela vlastní už jen divize Digital Industries, Smart Infrastructure a Mobility.
Z korporátní sféry nás čekají výsledky Micron Technology (Investiční tipy), ve kterých se možná dozvíme víc o poptávce po čipech NAND a DRAM v době koronaviru. Polovodičový sektor si soudě dle kvartálních výsledků na nezájem spotřebitelů nemůže stěžovat, nicméně ceny samotných paměťových čipů (NAND i DRAM) jsou v posledních pár měsících stabilní. Konsensus trhu je u Micronu nastaven na 15% yoy růst tržeb, avšak i na 20% yoy pokles čistého zisku na akcii. Koncem týdne se pak ještě dočkáme výsledků společnosti PepsiCo.



