Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (27. dubna - 1. května)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Začátkem posledního dubnového týdne se opět projevuje tržní optimismus o překonání koronakrize, otevření ekonomik a návratu k normálu. Poslední dny upozornily na to, že plné otevření ekonomik má důležitou podmínku v dostatečných testovacích kapacitách na koronavirus a budoucí návrat k normálu pak visí na vakcíně či lécích proti COVID-19. Zprávy z této oblasti tedy budou kromě plánů na odstraňování omezujících opatření i nadále důležité. Vývoj nákazy je dál relativně příznivý, tedy s výjimkou Ruska a Británie.

Fed i ECB tento týden rozhodují o nastavení měnové politiky na řádných zasedáních. Obě banky by se měly věnovat tomu, co všechno pro těžko zkoušené ekonomiky udělaly, a přidat případně další detaily ke svým programům. Zajímavé to bude zejména u ECB, která rozšíří okruh nakupovaných aktiv. Dá se čekat snaha o maximální rozšíření, kdy by banka například ignorovala, jak současná krize zhoršila ratingy a řídila se pouze těmi staršími. Fed už může sdělit, že nastavení jeho politiky odpovídá situaci. Z obou bank potom čekáme jasné závazky k tomu učinit víc, pokud to bude třeba.

Kromě toho se do hry v následujících dnech vloží i řada velmi zajímavých makročísel. Páteční program nabídne americký index ISM z průmyslu za duben. Zatímco v březnu průzkum ukazoval slušnou odolnost aktivity ve firmách, duben by měl znamenat strmý propad. Nápovědou před tímto důležitým indikátorem bude průzkum z Chicaga.

V Číně budou zveřejněny indexy nákupních manažerů už za duben a trh si od nich slibuje stabilizaci nad neutrálními 50 body, kam se indexy dokázaly vyhoupnout už v březnu.

Za důležité ovšem tentokrát považujeme i data dozadu hledící. Vyjdou totiž první odhady HDP v USA a eurozóně za 1Q, kdy se začala projevovat koronakrize. Týkalo se to zatím jen března, ale i tak mají ekonomiky vykázat celkem výrazný propad. Spíše jako zajímavost než číslo s kurzotvorným potenciálem pak můžeme zmínit inflaci v eurozóně, která zřejmě klesne až k nule.

Třetí týden výsledkové sezóny bude velmi akční, už jen díky počtu firem, které budou zveřejňovat svá čísla. Hlavně nás však čeká všech pět největších jmen indexu S&P 500, čili Microsoft, Apple, Amazon, Facebook a Alphabet. Tito giganti představují již 20 % tržní kapitalizace indexu S&P 500 a na růstu jejich akcií stojí valná část odrazu celého indexu. Očekávání investorů jsou velká i proto, že u těchto společností předpokládají relativní rezistenci vůči dopadům koronakrize. Nebudou-li očekávání splněna, může to otřást důvěrou v širší trh. Netflix je navíc dobrým příkladem toho, jak moc je již u těchto jmen zahrnuto v cenách. Internetová televize získala v 1Q20 rekordních 16 mil. nových předplatitelů; dvakrát více, než předpokládal trh; avšak reakce akcií byla nakonec poměrně vlažná.

Na výše zmíněných pěti jménech záleží nyní opravdu hodně. A to nejenom kvůli tomu, že jejich 20% podíl na tržní kapitalizaci indexu S&P 500 již přesáhl dřívější historické maximum z dot-com bubliny na přelomu milénia. Reportovat budou do velice slabé výsledkové sezóny, která sama o sobě trhá některé rekordy. Více než jednu standardní odchylku pod odhady reportovala prozatím bezmála třetina firem. Jedná se tak o nejslabší výsledek za více než dvě dekády, přičemž necelá třetina konstituentů indexu S&P 500, která již má reportovací galeje za sebou, implikuje zhruba -17% yoy propad korporátních zisků (dokonce až -21 % yoy ex-IT, ale „jen“ -11 % ex-finance). Hlavní zásah přitom dostala americká ekonomika až v dubnu.

Fundamentální volatilita pak docela dobře vysvětluje obrovský nárůst rozptylu výnosů mezi konstituenty indexu S&P 500. Po prvotném váhání koncem března se do čela akciové rally postavila stejná jména jako před krizí, tj. primárně technologické mega-capy, na které ve velkém spoléháme i v našem Covid-19 portfoliu. Proti nim stojí stále ještě těžce zbité sektory turizmu, aerolinek, těžby ropy apod. Výsledkem je až 40% propast mezi 3M výnosem akcií, které obchodují jednu standardní odchylku nad, resp. pod průměrem indexu S&P 500. Aktuální hodnota je zhruba dvojnásobkem průměru poslední dekády a také nejvyšší rozdíl od roku 2008. To vše při rekordní průměrné korelaci mezi jednotlivými tituly v rámci indexu. Zatímco index S&P 500 vstupuje do nového týdne jen 16 % pod historickým maximem, u mediánového titulu je to až 28 %. Jinými slovy, tento expresní býčí trh je opravdu nebývale závislý na několika málo jménech, jimž vévodí ta, která budou reportovat v následujících dnech.

Malá šířka trhu (tzv. market breadth) popsaná výše bývá historicky předzvěstí podprůměrných výnosů na horizontu 1, 3 a 6 měsíců. Byť je slovo bezprecedentní v uplynulých týdnech již poněkud zprofanované, dlužno i tak zmínit, že aktuálně jsme v situaci, která nemá historický precedens. Pro úplnost dodejme, že takhle velký rozptyl mezi těmi nejlepšími a nejhoršími se v historii vždy uzavře jen jedním ze dvou způsobu. Buďto se ekonomický výhled zlepší a slabší části trhu začnou dobíhat ty lepší, anebo se vyhlídky nezlepší, či dokonce zhorší, a pak stáhne zbytek trhu sebou i své premianty.

Datum vytvoření: 27/04/2020
Patria Finance

linkedin

Komentáře komentáře
ČNB snižuje sazby na 5,25 %, ale jejich trajektorii reviduje prudce vzhůru Posun trajektorie sazeb směrem vzhůru jsme sice předpokládali, a to hned z někol... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Státní dluh překonal hranici 3,2 bilionů korun V poměru k HDP situace vypadá mnohem příznivěji, protože se dluh pohybuje jen ok... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko