
Začíná týden, v jehož druhé půli nás čeká setkání nejvyšších představitelů zemí na schůzce G20. V rámci něj všechny nejvíce zajímá schůzka amerického a čínského prezidenta, která by měla určit další vývoj obchodní války. Podívejme se nejprve na hlavní požadavky, ze kterých se bude vycházet.
Podle prezidenta Trumpa požadují USA čínské přistoupení na 4-5 podmínek, bez kterých se jednání nemůže pohnout dál. Lze předpokládat, že jádro těchto podmínek tkví v duševním vlastnictví a technologiích, zamezení jejich transferu do Číny a kontrole a vynucení nových opatření. K tomu zde může být i závazek narovnávat bilanci vzájemného obchodu. Mezi hlavní požadavky čínské strany bude patřit zrušení mimořádných amerických cel, zrušení sankcí proti Huawei a Čína bude pravděpodobně chtít i nějakou pojistku proti opakování podobných útoků na její firmy.
I přes mnohdy agresivní prohlášení bude ve skutečnosti hodně z požadavků nakonec k diskusi. Pokud má ale situace aspoň zamířit k dohodě, budou se muset obě strany vypořádat i s jedním principiálním rozporem. Zatímco Čína trvá na tom, aby dohoda byla o kompromisech a odpovídala jednání dvou rovnocenných partnerů, Donald Trump chce Čínu pokořit a potrestat za neférové jednání. Podle nás tento osobní prvek dost snižuje pravděpodobnost, že uvidíme další dohodu typu USMCA, která je americkým prezidentem prezentována jako fenomenální vítězství, přestože toho vlastně mnoho nemění. Z čínské strany je pak ve hře volba, zda nyní ustoupit Trumpovi, nebo ho nechat skrze cla poškodit globální ekonomiku a vsadit na jeho vystřídání v dalších volbách v důsledku ekonomických dopadů.
Prakticky vzato, schůzka nejvyšších představitelů na G20 ještě žádnou dohodu nepřinese. Jde především o to, jestli se právě debatou o hlavních bodech a principech podaří najít prostor, ve kterém by se dala obnovit jednání. Jako výsledek si dokážeme představit nové Trumpovo ultimátum stylu "do dvou měsíců dohoda, nebo cla", které by finanční trhy přijaly pozitivně jako indikaci, že se bude jednat a že nepřichází další eskalace. Zároveň by bylo fajn udržení nejistoty, které by asi už v červenci Fed přimělo ke snížení sazeb. Jde o variantu, na kterou se evidentně nejvíce sází.
Naopak zklamáním by byl signál, že prostor pro dohodu v současné době není. Tím bychom se dostávali k variantě nových cel na zbytek čínského dovozu do USA a obchodní válka by se protáhla do doby, než by hospodářské ztráty přiměly obě strany k dalšímu jednání. Druhá varianta by dolehla na akcie a důsledky by mírnila pouze víra v silnou pomoc nových peněz z Fedu. Je ovšem otázkou, zda si USA a Čína mohou dovolit úplně zabouchnout dveře k jednání - první více z politických, druhý z ekonomických důvodů. Proto není úplně divu, že trhy nejsou pod dekou pesimismu, třebaže opatrnost je začátkem týdne znát.
Dalším klíčovým tématem pro následující dny může být vyhrocení bezpečnostní situace na Středním východě. USA zasáhly proti Íránu na kybernetickém poli a mají oznámit nový balík sankcí. Ozbrojený střet zatím těsně nenastal, ale zůstává jednou z hrozeb i kvůli tomu, že se Írán může pokusit o další provokace ohrožováním dopravy v Hormuzském průlivu.
Česká národní banka má ve středu měnové zasedání, na kterém by se úrokové sazby měnit neměly. Bankéři ale stojí před zajímavou situací, kdy jsou tu domácí inflační tlaky a slabá koruna, ale naproti tomu zpomaluje eurozóna, kde navíc mohou jít sazby dolů. ČNB by podle nás měla dál ustupovat od možnosti zvýšit úrokové sazby, protože trendy z vyspělých trhů těžko může ignorovat. I tak ale bude cesta k případnému uvolnění politiky složitá, takže na další období vypadá jako nejvíce pravděpodobná stabilita.
Co se týče dat ve světě, za pozornost bude určitě stát předběžná inflace z Německa a poté z eurozóny. ECB vypadá po posledních komentářích nakloněná uvolnění měnové politiky a údaje o inflaci budou vedle rizik pro zahraniční obchod důležitým vstupem pro rozhodování. Dokáže se jádrová inflace v souladu s odhady zvednout?
Špatná zpráva přišla hned ráno pro majitele akcií Daimler. Vyšetřování ohledem manipulace s emisními testy se protahují a společnost radši přistoupila k vytvoření rezerv pro případné pokuty, což se negativně propíše do provozního zisku. Předešlý výhled počítal s mírným růstem tohoto ukazatele, nyní management počítá se stagnací.
Korporátní sféra nám tento týden přinese několik zajímavých kvartálních čísel. Jedná se především o Micron Technology, FedEx (Investiční tipy) a v závěru ještě Nike. Od Micronu se asi moc nového nedočkáme. Komentáře ohledně polovodičového trhu od výrobců kapitálového vybavení (ASML, Lam, atd.) ohlašují rovnováhu nabídky a poptávky spíše ke konci tohoto roku a ceny čipů DRAM si pořád nenašly dno. Nicméně očekávání čistého zisku šla v posledním měsíci zase níž o cca 5 centů, takže negativní překvapení snad nepřijde.
Podobně je na tom i náš Investiční tip FedEx, kterému ubližuje slábnoucí světová ekonomika a obchodní rozepře. Doufejme, že management nepřistoupí k dalšímu snížení výhledu na tento rok (jednalo by se o třetí v řadě). Konsensus trhu je již teď trochu opatrnější, což by mohlo utlumit případnou negativní reakci akcií na opětovné zhoršení výhledu.



