Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (23. září - 27. září)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Na poli nových makrodat týden odstartovaly předběžné indexy nákupních manažerů v eurozóně. Po nádechu v srpnu přišlo znovu zklamání, když se indexy v jádru eurozóny ponořily níž a německý průmyslový PMI spadl už k 41 bodům. Recese u našich západních sousedů tedy vypadá už vysoce pravděpodobně a na trzích to nachází viditelnou odezvu.

Během následujících dnů nás čekají ještě další zajímavá čísla. Předběžná data o americkém HDP ukáží, zda se americké ekonomice ve 3Q podařilo udržet tempo. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby pak naznačí podmínky pro budoucí expanzi průmyslu, jenž evidentně ztrácí dech.

Situace kolem čínsko-amerického obchodního vyjednávání se vyvíjí trochu rozpačitě. Na jednu stranu obě strany deklarovaly konstruktivnost jednání, na stranu druhou ale čínská mise opustila program předčasně. Zatímco tedy sledujeme vstřícné kroky, co se týče rušení či odkládání cel, urovnání sporu stále vypadá jako běh na dlouhou trať.

V Británii bude Nejvyšší soud rozhodovat o tom, zda vláda před brexitem vyřadila parlament ze hry v souladu se zákony. Ale i kdyby ne, těžko nyní můžeme říct, jak by parlament případných pár týdnů k dobru využil. Momentálně vláda nemůže vyvést zemi z EU bez dohody bez jeho souhlasu, a je tak spíše otázkou, zda se podvolí a požádá o další odklad, nebo jestli nějakým zázrakem dokáže s Unií najít lepší smlouvu.

Česká národní banka rozhoduje o nastavení měnové politiky. Žádná změna nepřijde a období stability asi bude delší. Ještě pár týdnů zpět trh hodně sázel na pokles domácích úrokových sazeb pod dojmem vývoje v eurozóně a německého útlumu. Tyto sázky ovšem z velké části zmizely. Sami bankéři z ČNB mluví dokonce o možnosti růstu sazeb, ovšem prognóza už pro příští rok kalkuluje s opětovným snížením. Vzhledem k tomu vypadá stabilita jako nejpravděpodobnější scénář pro následující měsíce.

Dlouhodobé problémy s vysokým zadlužením, levnou online konkurencí a měnícím se hřištěm globálního turizmu si včera vybraly další oběť v podobě britské cestovní společnosti Thomas Cook. Jedna z nejstarších tamních korporací včera definitivně zkolabovala a přestala se obchodovat poté, co nebyla schopna zajistit dodatečné financování pro svůj každodenní provoz. Po celém světě tak uvízlo asi 600 tis. cestujících, které domů dostane britská vláda.

Výsledky nám v tomto týdnu nabídne hlavně výrobce polovodičů Micron Technology. Doufáme, že jeho čísla a komentáře budou dalším důkazem o stabilizaci tohoto sektoru. Prozatím tomu nasvědčují data od výrobců grafických karet, výrobců kapitálového vybavení i prodejní ceny samotných čipů DRAM a NAND. Ty se sice ještě k prudkému růstu nechystají, avšak svoje dno si již pravděpodobně našly.

Datum vytvoření: 23/09/2019
Patria Finance

ZK_cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v březnu zůstává na cíli, v létě uvidíme další pokles Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné.  Za poměrn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Nezaměstnanost mírně vyšší než loni, ale nižší než za covidu Minimálně ve srovnání s předchozími epizodami recese. Březnová míra nezaměstnano... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek