Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (17. června - 21. června)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Klíčovým bodem programu na následujících několik dní je jednoznačně dvoudenní zasedání Fedu končící ve středu večer zveřejněním hlavních závěrů a nové prognózy a tiskovou konferencí. Ačkoli menší část trhu sází na snížení sazeb už nyní, daleko pravděpodobnější je stabilita. Vše se bude točit kolem výhledu, a to jak formálního v „dots“, tak slovního na konferenci.

Fed bude v docela delikátní situaci. Zatím totiž svou prognózu skoro nezhoršoval, ale zdůrazňoval, že jsou zde velká rizika (kvůli kterým už odvolal další utahování politiky). Rizika souvisejí s kondicí globální ekonomiky, a především obchodní válkou. Jenže pro její další vývoj bude klíčová schůzka amerického a čínského prezidenta, která je na programu až na konci měsíce. Bankéři tak těžko mohou už nyní do své prognózy plně zahrnovat toto riziko, zatím si vždy počkali.

Je docela pravděpodobné, že se prognóza růstu či nezaměstnanosti ani tentokrát příliš nezhorší, Fed ale bude muset být daleko otevřenější vůči změně měnové politiky. Zatímco dosud Fed svůj postoj nejvíce popisoval slovem „trpělivost“, od středy by to podle nás mohla být „připravenost“. Centrální banka se za současné situace nemůže příliš zavázat ke stabilitě politiky, ale ani rovnou k jejímu uvolnění. O této možnosti by mohl předseda Powell mluvit ve smyslu „pokud to bude třeba“.

A dots? Z nich podle nás zmizí utahování politiky v příštím roce a otázkou je, zda bankéři svými názory rovnou namalují výhled snížení úrokových sazeb. Domníváme se, že tato možnost je docela pravděpodobná, hovoříme ale stále o tom, že názory zůstanou mezi nula a jedním snížením sazeb, přičemž výsledný medián se posune dolů. Nečekáme, že by se dots rovnou přimkly k tržním očekáváním, podle nichž má Fed snížit sazby čtyřikrát, z toho třikrát ještě letos.

Důvodem k posunu názorů by byla samozřejmě zmíněná rizika, ale možná i známky horšících se čísel z ekonomiky, kvůli kterým je možné, že k poklesu sazeb výhledově dojde, i kdyby se USA s Čínou dohodly na úpravě vzájemného obchodu. Navíc by bylo zvláštní, kdyby Fed nechal trhy si vybudovat masivní očekávání na snížení sazeb, aniž by tímto směrem aspoň částečně nemířily i názory v měnovém výboru. Takové situace pak hrozí nepříjemným překvapením pro trhy s následným utažením finančních podmínek. Bankéři nechtějí negativně překvapovat a mají možnost očekávání korigovat svými komentáři, pokud se domnívají, že jsou přehnaná.

Co se týče tržní reakce, zprvu může být samozřejmě dost nervózní. Ve výsledku by se však trh mohl s jedním výhledovým snížením sazeb v dots a posunem rétoriky k připravenosti asi spokojit. O moc víc v nejistotě před G20 těžko může dostat. Očekávání na agresivní snižování sazeb by v cenách zůstala, přičemž podmínkou pro tento vývoj zůstává neúspěch jednání USA - Čína. Jestliže se však mýlíme a Fed zůstane „trpělivý“, bude to dost nepříjemné překvapení pro akcie i dluhopisy.

Abychom nepsali jen o Fedu, tento týden rozhodují o měnové politice také britská BoE a japonská BoJ. Změna nastavení je v obou případech nepravděpodobná. Na programu jsou také některá zajímavá data. Indexy průmyslové aktivity z New Yorku a Filadelfie naznačí aktuální podmínky v sektoru, ale nepředpokládáme, že by hýbaly s očekáváními před Fedem. Na konci týdne vyjdou předběžné PMI z eurozóny. Trh je naladěn na mírný posun nahoru, ale hodnoty indexů zůstanou i tak nepříjemně nízko.

A konečně, tradičně hluché období mezi dvěma výsledkovými sezónami nám v tomto týdnu zpestří především američtí softwaroví obři, tradičně dobře reportující Adobe a tradičně hůře reportující Oracle. Mimo to bude pozornost investorů upřena do leteckého odvětví, které má před sebou největší oborovou akci v podobě Paris Air Show. V této souvislosti budeme zvědaví především na možné dopady kauzy Boeing 737 Max do nových objednávek dotčených letounů.

Datum vytvoření: 17/06/2019
Patria Finance

linkedin

Komentáře komentáře
Státní dluh překonal hranici 3,2 bilionů korun V poměru k HDP situace vypadá mnohem příznivěji, protože se dluh pohybuje jen ok... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v březnu zůstává na cíli, v létě uvidíme další pokles Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné.  Za poměrn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš