Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (16. září - 20. září)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Úvod týdne jasně ovládá ropa po útocích na saúdskoarabská těžební zařízení. Po prvotním šoku a poskočení cen směrem vzhůru už jsme ráno viděli korekci, která podle nás může pokročit ještě trochu dál. Je velmi pravděpodobné, že produkci SA čeká výpadek v řádu minimálně několika týdnů. Na druhou stranu jsou tu faktory, které by měly ceny krotit. Především jde o rezervy, a to jak ve formě těžebních kapacit, tak i zásob, včetně strategických. Samotná SA by svými rezervami dokázal krýt výpadek přes měsíc. Pokud se přidají americké strategické rezervy nebo zvýšená produkce dalších producentů (hlavně OPEC) a připočteme i stále zvýšené stavy běžných zásob ropy, trh by se měl s výpadkem vypořádat.

Návrat cen na předchozí úroveň kolem 60 USD ale nečekáme, pravděpodobně zůstanou výš. Důvodem je nárůst rizik, která mohou na trh znovu dolehnout. Jednak jde o narušenou důvěru v to, že SA dokáže své těžební oblasti dostatečně ochránit, tedy riziko opakovaného útoku. A dále je tu samozřejmě nejistota kolem americké reakce - tvrdší sankce na Írán, nebo dokonce vojenská odpověď by ceny poslaly nahoru. A jestli ještě před víkendem rostla šance na jednání mezi USA a Íránem, rázem klesá na minimum.

Co se týče nových dat, týden nezačal zrovna dobře kvůli slabšímu čínskému průmyslu a maloobchodu. Ještě budou stát za pozornost americké průmyslové statistiky (výroba i průzkumy), ale hlavní slovo převezmou centrální banky.

Fed končí dvoudenní zasedání ve středu, kdy se večer dozvíme detaily. Předem asi můžeme uvést, že momentální situace na trhu s ropou nebude volat po okamžité reakci centrální banky. Předpokladem je přechodnost šoku, takže nebezpečí trvalejšího nárůstu inflačních očekávání by mělo být dostatečně malé. Od snížení sazeb tedy Fed neupustí. Na druhou stranu ale nečekáme, že by rovnou oznámil začátek série uvolňování politiky. To by byl příliš velký závazek ve světle ekonomických dat i neshody v rámci měnového výboru. Centrální banka bude dál mluvit o významných vnějších rizicích, na která ale podle nás bude chtít reagovat zasedání od zasedání, bez dopředu dodaného výhledu. Předpokládané čtvrteční snížení sazeb o 25 bodů může být letos klidně poslední, případně Fed může přidat ještě jedno v prosinci.

Kromě americké centrální banky budou tento týden rozhodovat ještě centrální banky v Británii a Japonsku. Ani v jednom případě se nečeká žádná akce, obě banky ale musejí přemýšlet o tom, jak politiku uvolnit. BoE dosud stále opakovala potřebu v budoucnosti zvyšovat sazby, jenže s rychlým nárůstem pravděpodobnosti divokého brexitu se takový scénář rozplývá a volně se přesouváme k možnosti snížení. Nečekáme ovšem, že by banka tuto možnost zdůraznila, spíše opět upozorní na svou připravenost zareagovat jakýmkoli směrem podle okamžité situace. BoJ se dlouhodobě nedaří nastartovat inflaci ani ekonomiku a navíc vstupuje do období, kdy Fed i ECB uvolňují politiku, a dostává se tak do jejich vleku. Vedle potvrzení stabilní politiky by tak mohla zmínit, že zkoumá možnosti dalšího uvolnění, které by zároveň nepoškodily bankovní sektor.

Nepříjemné zprávy zasáhly přes víkend i americkou automobilku General Motors. Téměř 50 tisíc amerických zaměstnanců z celkového počtu
120 tisíc se tento týden rozhodlo stávkovat a nepřijít do práce. Kamenem úrazu v jednáních mezi automobilkou a odbory UAW by mělo být plánované uzavření 5 továren v USA a dlouhodobě stagnující mzdy. GM dle svých slov kontrovalo štědrou nabídkou, kterou však UAW na poslední chvíli smetlo ze stolu. Tak jako tak, je v zájmu GM i zaměstnanců, aby došlo k brzké dohodě, protože obě strany ztrácí při takto masivních stávkách hodně peněz.

Korporátní sféra nám tento týden nabídne čísla jen od FedEx (Investiční tipy) a Adobe. U FedEx nás sice bude zajímat prognóza pro globální obchod, avšak naše pozornost se bude stejně upírat spíše ke středečnímu Fedu.

 

Datum vytvoření: 16/09/2019
Patria Finance

linkedin

Komentáře komentáře
Státní dluh překonal hranici 3,2 bilionů korun V poměru k HDP situace vypadá mnohem příznivěji, protože se dluh pohybuje jen ok... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v březnu zůstává na cíli, v létě uvidíme další pokles Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné.  Za poměrn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš