
Data z Číny otevřela týden pozitivním směrem. Zejména maloobchodní tržby značně zrychlily a překonaly očekávání, zprávy o silné spotřebitelské poptávce přitom Čína určitě potřebuje. Zrychlit se v červnu podařilo i průmyslové výrobě a HDP za 2Q přes mírné zpomalení naplnil očekávání.
Další čísla, která by mohla s trhy hýbat, budou chodit zejména z USA. Jde hlavně o maloobchodní tržby, jejichž dynamika by sice neměla být tak pěkná jako před měsícem, ale zvláště po očištění stále poměrně solidní. Zajímavými údaji budou také průmyslová výroba a průzkumy průmyslové aktivity z New Yorku a Filadelfie. Zatímco tvrdá data jsou za červen, průzkumy naznačí situaci už v červenci a podle odhadů by se měly zlepšit.
USA zřejmě uvalí sankce na Turecko. Mělo by to být tento týden, a to za nákup ruského protivzdušného systému S-400. První krok by měl směřovat k odříznutí Turecka od zbrojního programu F-35, a to včetně ztráty souvisejících zakázek. Jde o poměrně očekávanou akci, která by nemusela trhy úplně rozházet. Horší by to bylo se sankcemi mířícími proti finančnímu systému, neboť Turecko je vzhledem k vnější nerovnováze zranitelné třeba skrze přístup k dolarům.
S novým týdnem přichází i výsledková sezóna za 2Q19. Ač je to při pohledu na 3014 bodů indexu S&P 500 k nevíře, tržní očekávání ohledně letošního růstu korporátních zisků od začátku roku setrvale klesají. 2Q19 je na startu výsledkové sezóny poměrně hluboko v záporu (-2,2 % yoy), přičemž nebývale velké procento korporací (>80 %) přichází v posledních týdnech s negativními revizemi výhledů. Na druhé straně, nižší laťka se přeskočí snáz, čehož jsme byli svědky i během předešlé výsledkové sezóny. Přestože korporátní čísla nebudou nejspíš opět ničím, o čem bychom psali domů, nemusí to nutně znamenat žádnou velkou tragédii.
V uplynulém týdnu jsme, zdá se, přece jenom narazili na dno tržního pesimismu, načež se očekávání stabilizovala kolem již zmíněných
-2 % yoy (tržby +3 % yoy). Meziroční pokles zisků by se měl odehrávat v režii obou komoditních sektorů a informačních technologií. V rámci IT sektoru (zisky -11 % yoy) je na tom pořád nejhůře polovodičový komplex, což poněkud zpochybňuje rally posledních dní. 2Q19 se nejspíš nevyvedl také producentům hardwaru, software naopak negativnímu sektorovému trendu odolává nejlíp. Na druhém břehu stojí především sektor komunikací (zisky +6,5 % yoy), kde se pravděpodobně dařilo oběma složkám (média, telekomunikace).
V úvodu výsledkové sezóny je tradiční neznámou zejména výkon bankovního sektoru. Samotné výsledky za 2Q19 budou ale tentokrát nejspíš hrát až druhé housle, neboť všichni netrpělivě očekávají především komentáře managementu ohledně dopadu nižších úrokových sazeb do výsledovek, resp. čistého úrokového příjmu bank. Při pohledu na ceny bankovních titulů, potažmo konsenzus ohledně jejich zisků, se zdá, že očekávání nižších sazeb se zrovna v bankovním sektoru prozatím plně nepromítlo. Vůči sazbám by měly být nejméně exponované Citi a Morgan Stanley, největší dopad naopak předpokládáme u Bank of America a Wells Fargo. Na druhé straně, nižší sazby pomáhají hypotečnímu úvěrovému segmentu primárně skrze refinancování. Refinanční objemy se již během 2Q19 zvedly o cca 25 % qoq.
Kromě amerických bank nás bude tento týden zajímat především polovodičový sektor reprezentovaný evropským ASML (středa). Zmiňovanou rally posledních dnů totiž otestuje výhled managementu pro zbytek tohoto roku. V předešlých výsledcích oznámilo vedení náběh poptávky a růst ceny čipů až ke konci tohoto roku. Odsunutí na první kvartál 2020, nebo na pozdějc, by trh dost pravděpodobně přijal s nevolí.



