Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (1. července - 5. července)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Příměří. Nebezpečí další eskalace obchodní války mezi USA a Čínou bylo o víkendu aspoň prozatím zažehnáno. Jednání budou pokračovat, nová cla se odkládají, sankce na Huawei ustoupí a Čína doveze více amerických zemědělských komodit. Žádný časový limit pro dohodu nebyl stanoven. Výsledek schůzky na G20 je z tržního pohledu pozitivní, a přestože se odložení cel z většiny asi čekalo, odezva na asijských a poté i evropských trzích je citelná.

Klid zbraní v obchodní válce nejvíce ocení polovodičový sektor, kterému by jinak stoupla cena dovážených komponentů, a navíc by se dalo počítat s narušením dodavatelských řetězců. Uvolnění sankcí na čínskou Huawei navíc znamená, že se jejím americkým dodavatelům technologií alespoň částečně vrátí ztracený zdroj tržeb. Z tohoto pohledu se dá čekat výrazná pozitivní reakce u Qualcomm a Broadcom, jelikož u obou přináší Huawei do kasičky cca 6 % tržeb. Zároveň bychom však rádi brzdili přehnané nadšení. Polovodiče mají před sebou ještě minimálně půl roku, než se cyklus začne opět obracet nahoru.

A jsou tu i další důvody, proč držet optimismus trochu na uzdě. Patří sem možnost méně podpůrné měnové politiky Fedu. Sázky na agresivní snižování sazeb už trochu ustoupily, ale stále zůstávají velké. Navíc je třeba se vypořádat s horšími fundamentálními zprávami, a to se možná stane tématem následujících dní.

Už začátkem týdne vycházejí čerstvé průzkumy aktivity a moc dobré nejsou. Japonský průzkum Tankan v 2Q zaostal za očekáváními, čínský index PMI se dokonce ponořil pod neutrálních 50 bodů. A revize směrem dolů u PMI v Německu a eurozóně také nepotěší. V průzkumech se samozřejmě může odrážet nervozita z toho, že se ve světě roztočí nová spirála cel, ovšem hlavní váhu stále má pohled na faktický objem objednávek, investiční plány atp. Je tedy otázkou, zda příměří mezi USA a Čínou dokáže byznys roztočit znovu na vyšší obrátky. V pondělí odpoledne vyjde důležitý americký index ISM z průmyslu, který se má podle odhadů udržet lehce nad 50 body, ovšem regionální indikátory naznačují, že může klidně propadnout i pod tuto neutrální hranici. To by byl test pro tržní sentiment vylepšený zprávami z G20.

Pro další průběh týdne upozorníme ještě na index ISM z nevýrobního sektoru, německé průmyslové objednávky a v pátek na americká data z trhu práce. Tržní odhad je nastaven na relativně malý odraz vzhůru u zaměstnanosti po slabém květnu, zatímco mzdy by měly trochu zrychlit. To by možná nebyla pro trhy až tak dobrá zpráva, neboť zrychlování mezd by hovořilo proti velkému uvolnění měnové politiky.

Trochu stranou hlavního zájmu stálo také dost důležité jednání o budoucím obsazení vedoucích postů v Evropské komisi a ECB. Během víkendu se jednalo o šéfovi EK, ale zatím bez výsledku a nepřišel ani náznak, kdo by měl být favoritem.

Na poli korporátních výsledků začala okurková sezóna a nic důležitého nás tento týden nečeká. Ve čtvrtek budou mít zavřené dveře americké burzy a v pátek pak samozřejmě Praha a Bratislava.

Datum vytvoření: 01/07/2019
Patria Finance

linkedin

Komentáře komentáře
Nepřekvapivé zhoršení nálad v české ekonomice Náladu podnikatelů negativně ovlivnil vývoj v průmyslu, který sice v posledních ... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Trumpova reciproční cla: 20 % na české a EU exporty a 25 % cla na auta, železo a hliník Reciproční cla? Reciproční cla v Trumpově pojetí neberou v potaz pouze cla ... Jaromír Šindel, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user Jaromír Šindel
Trumpův šok. Jak nejistota ovlivňuje ekonomiku a trhy Prvotní dopad Trumpových vesměs chaotických politik – zejména na poli obchodních... Dominik Rusinko, hlavní ekonom ČSOB Private Banking
Profile picture for user Dominik Rusinko