Přejít k hlavnímu obsahu
Půjčky v rodině? Každý 4. Čech už na ně doplatil, v průměru přišel až o 188 tisíc korun
Tři čtvrtiny Čechů někdy půjčili peníze svým příbuzným. Čtvrtina z nich ale půjčku zpátky nikdy nedostala nebo ji nedostala celou.

Každý druhý (54 %) se pak snažil o osobní řešení vzniklé situace. Třetina Čechů (27 %) raději peníze oželela a situaci neřešila nijak, aby neohrozila vztahy v rodině. K mimosoudnímu vymáhání pohledávek přistoupilo pouze 5 % dotázaných, ještě méně spor řešilo soudní cestou (4 %).  Vyplynulo to z průzkumu Equa bank, který byl realizován v červenci 2017. 

„Rodinné půjčky mohou být vhodné pro krátkodobé pokrytí nižších výdajů, zároveň je však zapotřebí přihlédnout na rizika, která s sebou nesou. Pokud dlužník přestane půjčku splácet, je pro věřitele těžké situaci řešit s ohledem na velmi pravděpodobné zhoršení vztahů v rodině. Průzkum přitom ukázal, že v průměru Češi nedostali zpět přes 180 tisíc korun, což je pro domácnost citelný dopad do rozpočtu,“ uvedl k průzkumu Jakub Pavel, ředitel retailového bankovnictví Equa bank.

Češi nepožadují úroky, ručení ani smlouvy

Průzkum ukázal, že nejčastěji půjčili Češi příbuzným částky do 50 tisíc korun (79 %). Každý desátý pak půjčil více než 200 tisíc korun. Průměrná půjčená částka pak činila 90 tisíc korun.
Naprostá většina (9 z 10) půjčili příbuzným peníze bez úroku a jakéhokoli ručení, 85 % dotazovaných půjčilo peníze na čestné slovo, bez jakékoliv smlouvy. Čtvrtina dotazovaných přiznává, že se s půjčenými penězi již nikdy neshledala.  Buď nedostali zpět celou půjčenou částku (8 %) nebo dostali zpět jen méně než polovinu dluhu (14 %), nebo více než polovinu, nikoliv však celou částku (3 %). Pětině Čechů se díky půjčce zhoršily vztahy mezi dlužníkem a věřitelem. 

Nejraději půjčíme rodičům, strýcovi a jeho rodině půjčit nechceme

Nejdůvěryhodnějším členem rodiny je, z hlediska půjčování peněz, matka. Té by půjčilo 13 % dotazovaných. Na druhém místě je otec (10 %) a na třetím jsou děti (9 %). Nejhůře si stojí bratranec se sestřenicí (3 %) a strýc s tetou (4 %). Raději než jim jsou Češi ochotni půjčit dlouholetému kamarádovi (7 %). 

U druhé půjčky už jsme opatrnější

Pokud bychom půjčovali finance v rodině podruhé, ručení by požadovalo 7 % Čechů, 36 % by už chtělo písemnou smlouvu. „Zde je vidět značný kontrast a nabyté zkušenosti oproti první půjčce, kdy smlouvu podepsalo pouze 15 % dotázaných. Z dotázaných, kteří už v minulosti příbuzným půjčili, by to přesto udělalo 56 %,“ doplňuje Jakub Pavel. 

Rodinným půjčkám se do budoucna úplně vyhne 23 % lidí, kteří už s tím mají zkušenost. Část z nich kvůli špatné předchozí zkušenosti (13 %), každý 10. by už znovu nechtěl riskovat, ačkoli peníze dostal zpět (10 %). 

Datum vytvoření: 08/08/2017

ZK_cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v březnu zůstává na cíli, v létě uvidíme další pokles Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné.  Za poměrn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Nezaměstnanost mírně vyšší než loni, ale nižší než za covidu Minimálně ve srovnání s předchozími epizodami recese. Březnová míra nezaměstnano... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek