Přejít k hlavnímu obsahu
Půjčky v rodině? Každý 4. Čech už na ně doplatil, v průměru přišel až o 188 tisíc korun
Tři čtvrtiny Čechů někdy půjčili peníze svým příbuzným. Čtvrtina z nich ale půjčku zpátky nikdy nedostala nebo ji nedostala celou.

Každý druhý (54 %) se pak snažil o osobní řešení vzniklé situace. Třetina Čechů (27 %) raději peníze oželela a situaci neřešila nijak, aby neohrozila vztahy v rodině. K mimosoudnímu vymáhání pohledávek přistoupilo pouze 5 % dotázaných, ještě méně spor řešilo soudní cestou (4 %).  Vyplynulo to z průzkumu Equa bank, který byl realizován v červenci 2017. 

„Rodinné půjčky mohou být vhodné pro krátkodobé pokrytí nižších výdajů, zároveň je však zapotřebí přihlédnout na rizika, která s sebou nesou. Pokud dlužník přestane půjčku splácet, je pro věřitele těžké situaci řešit s ohledem na velmi pravděpodobné zhoršení vztahů v rodině. Průzkum přitom ukázal, že v průměru Češi nedostali zpět přes 180 tisíc korun, což je pro domácnost citelný dopad do rozpočtu,“ uvedl k průzkumu Jakub Pavel, ředitel retailového bankovnictví Equa bank.

Češi nepožadují úroky, ručení ani smlouvy

Průzkum ukázal, že nejčastěji půjčili Češi příbuzným částky do 50 tisíc korun (79 %). Každý desátý pak půjčil více než 200 tisíc korun. Průměrná půjčená částka pak činila 90 tisíc korun.
Naprostá většina (9 z 10) půjčili příbuzným peníze bez úroku a jakéhokoli ručení, 85 % dotazovaných půjčilo peníze na čestné slovo, bez jakékoliv smlouvy. Čtvrtina dotazovaných přiznává, že se s půjčenými penězi již nikdy neshledala.  Buď nedostali zpět celou půjčenou částku (8 %) nebo dostali zpět jen méně než polovinu dluhu (14 %), nebo více než polovinu, nikoliv však celou částku (3 %). Pětině Čechů se díky půjčce zhoršily vztahy mezi dlužníkem a věřitelem. 

Nejraději půjčíme rodičům, strýcovi a jeho rodině půjčit nechceme

Nejdůvěryhodnějším členem rodiny je, z hlediska půjčování peněz, matka. Té by půjčilo 13 % dotazovaných. Na druhém místě je otec (10 %) a na třetím jsou děti (9 %). Nejhůře si stojí bratranec se sestřenicí (3 %) a strýc s tetou (4 %). Raději než jim jsou Češi ochotni půjčit dlouholetému kamarádovi (7 %). 

U druhé půjčky už jsme opatrnější

Pokud bychom půjčovali finance v rodině podruhé, ručení by požadovalo 7 % Čechů, 36 % by už chtělo písemnou smlouvu. „Zde je vidět značný kontrast a nabyté zkušenosti oproti první půjčce, kdy smlouvu podepsalo pouze 15 % dotázaných. Z dotázaných, kteří už v minulosti příbuzným půjčili, by to přesto udělalo 56 %,“ doplňuje Jakub Pavel. 

Rodinným půjčkám se do budoucna úplně vyhne 23 % lidí, kteří už s tím mají zkušenost. Část z nich kvůli špatné předchozí zkušenosti (13 %), každý 10. by už znovu nechtěl riskovat, ačkoli peníze dostal zpět (10 %). 

Datum vytvoření: 08/08/2017

linkedin

Komentáře komentáře
ECB otáčí kormidlo: Od vysoké inflace ke slabému růstu Jinak řečeno, stále větší část Rady guvernérů je přesvědčena o udržitelnosti des... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Česká harmonizovaná inflace na trojce Tak jako ta národní v posledních měsících narůstá s tím, jak zafungoval srovnáva... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Německo čekají předčasné volby již v únoru. A novou vládu mizerná ekonomika Podobně jako v USA bude zásadním tématem voleb ekonomika. Na rozdíl od americké ... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko