Přejít k hlavnímu obsahu
Průzkum ČSOB: Návrat na předpandemickou úroveň se přibrzdil
Návrat firem a podnikatelů do kondice před příchodem pandemie covid-19 se oddaluje. Po jarním oživení se nálada kvůli rizikům spojeným s energiemi, vývojem ekonomiky a legislativními změnami sice zhoršila, nicméně investiční aktivita zůstala vysoká. Vyplývá to z aktuální vlny průzkumu Index očekávání firem, který ČSOB provádí již 10 let.
office

Sledování podnikatelských nálad za poslední dekádu ukazuje, že českým firmám se dlouhodobě daří předvídat základní směry, kterými se ekonomika bude vyvíjet. Z průzkumu vidíme, že optimističtější jsou mladší firmy, které zároveň mají ambice rozšiřovat svůj byznys rychleji.

Aktuálně firmy vnímají nutnost úsporných opatření, modernizací a technologických inovací. „Pro zachování konkurenceschopného Česka se potřebujeme transformovat na ekonomiku s vyšší přidanou hodnotou, postavenou na moderních technologiích, digitalizaci a inovacích a současně také méně energeticky náročnou. Inovace a digitalizace jsou obrovské investiční příležitosti, které bychom měli využívat. Role menších firem a podnikatelů je v tomto procesu klíčová, protože tvoří páteř naší ekonomiky,“ říká Aleš Blažek, generální ředitel ČSOB, a dodává: „Důležité je také propojit dynamiku mladších firem se zkušenostmi těch déle fungujících. Index očekávání firem nám ukazuje, že firmy do deseti let činnosti více investují a jsou hladovější po inovacích, zatímco podniky působící více než dekádu vnímají vážněji změny klimatu a potřebu udržitelnějšího podnikání.“

Aktuální hodnota Indexu očekávání firem ve srovnání s jarem klesla o 10,5 bodu na –6,8 bodu, v meziročním srovnání je nicméně na vyšší hodnotě. Ze tří složek indexu se udržela v plusovém poli pouze ta, která sleduje rozšiřování podnikání. Co se týká poptávky, její růst v letošním čtvrtém čtvrtletí čeká 39 procent firem, stabilizaci 17 procent a pokles 44 procent. S nárůstem objemu celoročních investic počítá 36 procent dotazovaných, se stagnací 15 procent a omezením 49 procent.

„Aktuální nálada ve firmách odráží lehce slábnoucí poptávku zákazníků a nejistotu kolem vývoje cen energií i ekonomiky jako celku. Na druhé straně právě akcelerace investic do modernějších, efektivnějších a udržitelnějších služeb a výroby jsou řešením, jak nakopnout své podnikání a celkově vrátit naši ekonomiku na růstovou trajektorii. Mám radost, že nadpoloviční část firem a podnikatelů plánuje v roce 2024 růst investic ve srovnání s rokem letošním,“ říká Pavel Prokop, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB.

Více než třetina dotazovaných firem plánuje v nadcházejících šesti měsících investovat do energetických úspor a optimalizace procesů. Třetina podniků pak počítá s investicemi do vývoje nových výrobků nebo služeb. A takřka pětina firem se chce zaměřit na využívání umělé inteligence. Sedm z deseti respondentů se zabývá udržitelností a hledá řešení, jak zmírnit dopad na životní prostředí. Největší prostor firmy vidí ve snížení spotřeby energie, obnově vozového parku a redukci odpadu.

Zajímavým zjištěním je, že zatímco mladé a začínající firmy do 10 let kladou důraz především na investice do inovací a růstu byznysu, zkušení podnikatelé, kteří již na trhu působí přes 10 let, více dbají na udržitelnost. Udržitelností se u mladých firem zabývá 63 procent dotázaných, mezi staršími je to až 73 procent.

Datum vytvoření: 23/11/2023

linkedin

Komentáře komentáře
ECB otáčí kormidlo: Od vysoké inflace ke slabému růstu Jinak řečeno, stále větší část Rady guvernérů je přesvědčena o udržitelnosti des... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Česká harmonizovaná inflace na trojce Tak jako ta národní v posledních měsících narůstá s tím, jak zafungoval srovnáva... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Německo čekají předčasné volby již v únoru. A novou vládu mizerná ekonomika Podobně jako v USA bude zásadním tématem voleb ekonomika. Na rozdíl od americké ... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko