Přestože ekonomika vykazuje nadále nadprůměrné hodnoty, např. HDP v prvním čtvrtletí meziročně vzrostlo o 2,8 %, nálada se průmyslníkům nelepší, spíše naopak. Index PMI ukázal, že výroba i objem nových zakázek v červnu nadále klesal. Naopak data z průmyslu ukazují jiný obrázek, když v dubnu objem nových zakázek podle Českého statistického úřadu stoupl. Právě rychle rostoucí pokles objednávek měl za následek, že se index propadl na nejnižší hodnotu za posledních deset let.
Rychlost poklesu nových zakázek ze zahraničí je největší, za posledních deset let. Do nálady průmyslníků se negativně propisuje zpomalení globální ekonomiky a světového obchodu. Ten je v poslední době značně omezován protekcionistickými opatřeními světových supervelmocí. Pro tuzemský průmysl je však stěžejní Německo, se kterým ho pojí úzká spolupráce v automobilovém sektoru. Zatímco například sentiment našich polských sousedů se nadále drží v těsné blízkosti 50 bodů, naše PMI bylo spolu s německým taženo dolů.
Očekávání budoucího vývoje jsou nejnižší za posledních tři měsíce. Stále přetrvávají obavy z dalšího oslabení poptávky a zpomalení výroby. Globální situace i nadále přináší nemálo nejistot, ať už načasování a způsob odchodu Británie z EU, či vyostření obchodních vztahů USA se zbytkem světa. Přestože se tuzemské PMI nachází v pásmu kontrakce již od prosince 2018, výkon ekonomiky v prvním čtvrtletí ukazuje jiný obrázek. Zaznamenaný růst tempem 2,8 % sice ani zdaleka nedosahuje hodnot z roku 2017, přesto se jedná o stále solidní tempo nad dlouhodobým průměrem tuzemské ekonomiky.
Autor: Eliška Jelínková, analytička Raiffeisenbank