Ještě zajímavější, než faktická stagnace nezaměstnanosti, je pokles počtu nabízených volných pracovních míst. Že se situace mění, už jasně naznačovala sezónně očištěná data v předchozích měsících, nicméně pokles počtu nabízených míst o 4000 během posledního měsíce je na naše poměry přece jen nezvyklá změna. Odehrála se především v okrese Praha-západ, nicméně výrazný úbytek hlásí i průmyslově orientované Plzeňský kraj. Naproti tomu v Jihomoravském kraji se lidé stále ještě nedostávají. Statistika deseti nejhledanějších pozic už nějaký čas ukazuje, že poptávka po nových zaměstnancích začíná u některých profesí klesat.
V každém případě vývoj nabídky volných pracovních míst je jen dalším potvrzením, že česká ekonomika zpomaluje a už nevytváří nová pracovní místa tak, jako tomu bylo dříve. Svoji roli ovšem sehrává i fakt, že firmy v posledních třech letech výrazně investovaly do nových pracovně méně náročných technologií, aby snížily svoji potřebu neustále shánět další zaměstnance. Některé podniky však pod tlakem slabších zakázek nepochybně přistupují k omezování zaměstnanosti dokonce u významných oborů, jako je strojírenství nebo výroba elektrických zařízení.
I nadále platí, že je v ekonomice zaměstnán rekordní počet tuzemských a vlastně i zahraničních pracovníků. Další pokles nezaměstnanosti, a tedy růst napětí na trhu práce, je však už nepravděpodobný. To ovšem vůbec neznamená, že se firmám hledajícím zaměstnance začne hladce dařit nalézat nové pracovníky. Na to zůstává přetlak na trhu práce stále ještě velmi silný a drobný pokles volných míst jej rozhodně zatím citelně nezmírní.
I když se trendy na trhu práce „lámou“, ČR si i nadále udrží v rámci EU pozici země s nejnižší nezaměstnaností a současně nejvyšší mírou volných míst.
Autor: Petr Dufek, analytik ČSOB