Přejít k hlavnímu obsahu
Na podporu kultury půjde z Fondů EHP a Norska přes 800 milionů korun
Dnes byl oficiálně zahájen program Fondů EHP a Norska s názvem „Kultura“. Během programového období 2014 – 2021 bude rozděleno více než 800 milionů korun na projekty zaměřené na revitalizaci kulturního dědictví, jeho inovativní využití a řadu kulturních a kreativních aktivit, které proběhnou ve spolupráci s Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem.

Zahajovací konference v Divadle X10 v prostorách bývalého Domu uměleckého průmyslu (DUP 39), kterou coby zprostředkovatel programu pořádalo Ministerstvo financí ve spolupráci s odbornými garanty obsahu programu Ministerstvem kultury a Institutem umění – Divadelním ústavem, se zúčastnily zejména kulturní instituce, které se plánují přihlásit se svými projekty do připravovaných výzev.

„K vzájemné kulturní spolupráci v  posledních patnácti letech významně přispívají také Fondy EHP a Norska. Jako příklad úspěšných projektů bych zmínil obnovu Rotundy sv. Václava na Malé Straně v Praze, digitální restaurování českého filmového dědictví včetně v Norsku velmi populárního filmu Tři oříšky pro Popelku či projekty spolupráce Valašského muzea v přírodě a muzea Maihaugen v Lillehammeru v oblasti lidové architektury a folkloru,“ říká velvyslanec Norského království Robert Kvile.

„Zaměření programu jsme konzultovali se zástupci kulturních organizací z veřejného, neziskového i soukromé sektoru, reagujeme tak na jejich potřeby a současně se snažíme určovat směr a inspirovat se ze zahraničí. Více než polovinu prostředků v tomto období směřujeme na obnovu kulturních památek. Nezapomínáme ale ani na současné umění, uměleckou kritiku a podporu oborových asociací a platforem,“ doplňuje náměstkyně ministryně financí pro mezinárodní vztahy Lenka Dupáková.

Zástupci Ministerstva financí, Ministerstva kultury, Velvyslanectví Norského království v Praze, Institutu umění – Divadelního ústavu a partnerů z donorských zemí představili na zahajovací konferenci jednotlivé programové oblasti, a to „Revitalizace kulturního dědictví“, „Současné umění“, „Kulturní a umělecká kritika“ a „Budování a posilování kapacit oborových uměleckých asociací, sítí a platforem.“

Včetně spolufinancování ze státního rozpočtu  ve výši 15 %
(4,94 milionů EUR) bude moci Česká republika využít k posílení sociálního a hospodářského rozvoje prostřednictvím kulturní spolupráce, podnikání v oblasti kultury a správy kulturního dědictví přibližně 870 milionů korun (32,94 milionů EUR). Tyto finanční prostředky budou rozděleny nejméně do šesti otevřených výzev, které podpoří přibližně sto kulturních projektů v letech 2019 – 2022.

 

Datum vytvoření: 28/05/2019

invest summit

ZK2023 cena podnikatelů

ZK2023 cena veřejnosti

Komentáře komentáře
Začátek roku ve znamení stagnace Ekonomiku držela při zemi, už podle očekávání, především spotřeba domácností brz... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Česká národní banka drží sazby stabilní, jestřábí hlasy sílí Za rozhodnutím stála nová prognóza centrální banky, která počítá s rychlejším rů... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Jestřábí hlasy z ČNB nabírají na síle Z pohledu toho, jak dlouho by mohly sazby setrvat na současných 7 %, se v minulé... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko