Přejít k hlavnímu obsahu
Moneta hospodařila v prvním čtvrtletí s čistým ziskem ve výši 1,3 miliardy korun
Moneta oznámila své neauditované finanční výsledky za první čtvrtletí roku 2022. Čistý zisk se zvýšil o 116 % na 1,3 miliardy korun, což odpovídá návratnosti hmotného kapitálu ve výši 18,8 %.

Čistý výnos z úroků meziročně vzrostl o 17 % z důvodu vyšších úrokových sazeb. Čisté výnosy z poplatků a provizí vzrostly o 3 % v souvislosti s vyššími provizemi od třetích stran a vyšším počtem transakcí. Celkově dosáhly provozní výnosy 3 miliard korun, což ve srovnání se stejným obdobím loňského roku představuje nárůst o 13 %. Celkové provozní náklady zůstaly na stejné úrovni 1,5 miliardy korun, což odráží důsledné řízení nákladů.

Náklady na riziko Skupiny Moneta se v porovnání s prvním čtvrtletím loňského roku významně zlepšily a díky rozpuštění opravných položek dosáhly kladné hodnoty 95 milionů korun neboli 0,15 % z průměrné výše úvěrového portfolia. Toho bylo dosaženo zejména díky zlepšení klasifikace NPL úvěrů do Fáze 2 ve výši 1,2 miliardy korun.

Výkonné úvěrové portfolio v hrubé výši se meziročně zvýšilo o 11,5 % a dosáhlo 258,6 miliardy korun. Portfolio retailových úvěrů meziročně vzrostlo o 13,3 % na 178,1 miliardy korun a portfolio komerčních úvěrů se zvýšilo o 7,6 % na 80,4 miliardy korun. V retailovém segmentu vzrostly nové objemy spotřebitelských úvěrů meziročně o 6,6 %, objemy nových úvěrů na nákup vozidel meziročně vzrostly o 18,8 %. Naopak objemy nových hypoték klesly o 54 % v důsledku významného zvýšení úrokových sazeb.

Moneta zvýšila celkový objem klientských vkladů z 265,5 miliardy korun na konci prvního čtvrtletí 2021 na 294,1 miliardy korun na konci prvního čtvrtletí 2022, což představuje nárůst o 10,8 %. Vklady retailových klientů stouply o 14,4 % na 224,1 miliardy korun. Vklady komerčních klientů zůstaly meziročně stabilní na úrovni 70,1 miliardy korun.

Datum vytvoření: 11/05/2022

VSFS

Komentáře komentáře
ECB zvýšila sazby nejvíce od vzniku eurozóny, ČNB ji asi následovat nebude ČNB se naopak otáčí a možná již otočila zcela opačným směrem. Holubičí obrat v b... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB přešlapuje na místě, dalšímu růstu sazeb se nevyhne Inflace se v červnu pohybovala více než dva procentní body nad jarní prognózou a... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Vysoká inflace začíná měnit chování spotřebitelů Meziroční srovnání je však v tomto případě poněkud zavádějící v důsledku konce l... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek