Přejít k hlavnímu obsahu
Moneta hospodařila v prvním čtvrtletí s čistým ziskem ve výši 1,3 miliardy korun
Moneta oznámila své neauditované finanční výsledky za první čtvrtletí roku 2022. Čistý zisk se zvýšil o 116 % na 1,3 miliardy korun, což odpovídá návratnosti hmotného kapitálu ve výši 18,8 %.

Čistý výnos z úroků meziročně vzrostl o 17 % z důvodu vyšších úrokových sazeb. Čisté výnosy z poplatků a provizí vzrostly o 3 % v souvislosti s vyššími provizemi od třetích stran a vyšším počtem transakcí. Celkově dosáhly provozní výnosy 3 miliard korun, což ve srovnání se stejným obdobím loňského roku představuje nárůst o 13 %. Celkové provozní náklady zůstaly na stejné úrovni 1,5 miliardy korun, což odráží důsledné řízení nákladů.

Náklady na riziko Skupiny Moneta se v porovnání s prvním čtvrtletím loňského roku významně zlepšily a díky rozpuštění opravných položek dosáhly kladné hodnoty 95 milionů korun neboli 0,15 % z průměrné výše úvěrového portfolia. Toho bylo dosaženo zejména díky zlepšení klasifikace NPL úvěrů do Fáze 2 ve výši 1,2 miliardy korun.

Výkonné úvěrové portfolio v hrubé výši se meziročně zvýšilo o 11,5 % a dosáhlo 258,6 miliardy korun. Portfolio retailových úvěrů meziročně vzrostlo o 13,3 % na 178,1 miliardy korun a portfolio komerčních úvěrů se zvýšilo o 7,6 % na 80,4 miliardy korun. V retailovém segmentu vzrostly nové objemy spotřebitelských úvěrů meziročně o 6,6 %, objemy nových úvěrů na nákup vozidel meziročně vzrostly o 18,8 %. Naopak objemy nových hypoték klesly o 54 % v důsledku významného zvýšení úrokových sazeb.

Moneta zvýšila celkový objem klientských vkladů z 265,5 miliardy korun na konci prvního čtvrtletí 2021 na 294,1 miliardy korun na konci prvního čtvrtletí 2022, což představuje nárůst o 10,8 %. Vklady retailových klientů stouply o 14,4 % na 224,1 miliardy korun. Vklady komerčních klientů zůstaly meziročně stabilní na úrovni 70,1 miliardy korun.

Datum vytvoření: 11/05/2022

VSE

komentáře
Aleš Michl novým guvernérem ČNB - začíná „holubičí rotace“? Jmenování Aleše Michla signalizuje, že současný guvernér Rusnok u prezidenta neu... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Česká ekonomika před invazí ještě rostla, na brzdu šlápne v průběhu jara a léta V Česku nás v posledních týdnech měsíční čísla z průmyslu a z maloobchodu spíše ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Inflace dál na vzestupu Meziroční inflace, která je v hledáčku ČNB, se přiblížila na dohled hranice 13 %... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
nepřehlédněte