Účty ve jmenovaných sedmi bankách si mohou klienti ČSOB a Poštovní spořitelny připojovat a spravovat včetně zadávání plateb v internetovém bankovnictví. Ve Smartbankingu pak lze na účty jen nahlížet, tedy sledovat zůstatky, pohyby na účtu a informace o účtu.
„Služby takzvaného multibankingu, tedy správy více účtů z jednoho místa, jsou užitečné pro všechny, kdo mají účty v různých bankách, ale chtějí je obsluhovat z jednoho místa,“ uvedla Michaela Lhotková, výkonná ředitelka ČSOB pro platební řešení, spotřebitelské financování, otevřené bankopojištění a inovace.
Činnosti, které mohou klienti u svých účtů v jiných bankách uskutečňovat, se ovšem ještě liší. U většiny připojených bank (Air Bank, Česká spořitelna, Equa bank, Komerční banka, Moneta) mohou klienti ČSOB a Poštovní spořitelny ve svém internetovém bankovnictví provádět na svých účtech aktivní (zadání platby) i pasivní operace (zobrazení historie a zůstatku). V případě Creditas a Raiffeisenbank lze využívat jen pasivní operace.
Skupina ČSOB zavedla multibanking pro své klienty před koncem loňského roku u jejich účtů v České spořitelně a Equa bank. Od 27. dubna je připojeno dalších pět finančních ústavů. Od loňského listopadu začali klienti ČSOB a Poštovní spořitelny také využívat výhod otevřeného bankovnictví a spravovat svůj účet prostřednictvím internetu i přes aplikace jiných bank.
O využívání přístupu k účtu v ČSOB a Poštovní spořitelně z aplikace jiné banky nebo multibankingu rozhoduje vždy klient. Pro potvrzení plateb klienti využívají autorizační nástroje banky, kde mají vedený účet. K autorizaci přístupu na účty ČSOB slouží ČSOB Identita a k potvrzení je určena mobilní aplikace Smart klíč.
Otevřené bankovnictví umožnila evropská směrnice známá pod zkratkou PSD2 (Payment Services Directive 2). Spravovat svůj účet prostřednictvím internetu je možné i přes aplikace tzv. třetích stran, které ale musí získat oprávnění k poskytování těchto služeb od České národní banky.