Přejít k hlavnímu obsahu
ČSOB: 6 z 10 mladých lidí preferuje platby mobilem před fyzickou kartou
Obliba bezhotovostních transakcí roste, zástupci generace Z navíc provádí téměř dvě třetiny transakcí výhradně mobilem nebo chytrými hodinkami. Ve věkové kategorii do 25 let se bez fyzické platební karty obejde 60 % z nich, a to jak při placení v obchodech, tak i online. Přitom ještě předloni to nebyla ani polovina. Vychází to z analýzy platebních transakcí klientů ČSOB v loňském roce.
watch payment

Díky tzv. tokenizaci, což je proces nahrání platební karty do mobilu či hodinek, začíná být fyzická platební karta u mladých klientů pomalu na ústupu. „Očekáváme, že tento trend bude pokračovat a brzy se z plateb elektronickými zařízeními stane u klientů do 30 let převládající způsob placení,“ uvádí Vladimír Vojtíšek, výkonný ředitel Daily Banking ČSOB.

U věkových skupin 15 až 20 let a 21 až 25 let je využívání nositelné elektroniky k placení stejně silné, jeho podíl činí 60 procent (přesně 60,6 a 60,4 %). Třetí v pořadí jsou pak klienti ve věku 26 až 30 let s 51 %. Naproti tomu třeba u zákazníků od 41 do 45 let je podíl 30 % a u 60letých a starších klientů používá mobil nebo hodinky k placení přibližně jen každý desátý.

Pokud se podíváme na veškeré karetní útraty pouze věkové skupiny 15 až 21 let, zjistíme, že nejvíce nakupují v supermarketech a řetězcích rychlého občerstvení, kde končí více než polovina jejich plateb v obchodech. Naproti tomu elektronika a oblečení v součtu nedosahují ani pěti procent ze všech transakcí.

Dalším zjištěním je, že s odezněním největšího náporu pandemie covid-19 nejmladší bankovní klienti znovu aktivně cestují a utrácejí za hranicemi Česka. Počet transakcí v zahraničí vzrostl meziročně o 46 procent. Celkem mladí platili ve 141 zemích, což bylo o 20 států více než v roce 2022. Objem transakcí v zahraničí meziročně stoupl o 46 %. Průměrná výše jedné platby v zahraničí se pohybuje okolo 400 korun.

Podle počtu transakcí bylo loni v čele Polsko, Německo a Velká Británie. Nově se do první desítky dostala za Itálii, Slovensko a Španělsko i Ukrajina, kde byl nárůst z hlediska počtu i objemu transakcí 100 %, což je dáno z velké části i návratem některých uprchlíků z České republiky zpět.

Datum vytvoření: 28/02/2024

linkedin

Komentáře komentáře
Inflace pod naším odhadem i odhadem ČNB nahrává únorovému snížení sazeb Za překvapením stály opět do značné míry ceny potravin, které zejména kvůli přek... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Nový holubičí tandem v ČNB a stále vysoká míra úspor ČNB ponechala v prosinci úrokové sazby na 4 %, což je první přestávka po ročním ... Jaromír Šindel, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user Jaromír Šindel
Přebytek zahraničního obchodu se za prvních jedenáct měsíců loňského roku téměř zdvojnásobil Zlepšení o více než 101 miliard korun jde na vrub pokračujícímu růstu exportu, o... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek