Přejít k hlavnímu obsahu
ČSOB: 6 z 10 mladých lidí preferuje platby mobilem před fyzickou kartou
Obliba bezhotovostních transakcí roste, zástupci generace Z navíc provádí téměř dvě třetiny transakcí výhradně mobilem nebo chytrými hodinkami. Ve věkové kategorii do 25 let se bez fyzické platební karty obejde 60 % z nich, a to jak při placení v obchodech, tak i online. Přitom ještě předloni to nebyla ani polovina. Vychází to z analýzy platebních transakcí klientů ČSOB v loňském roce.
watch payment

Díky tzv. tokenizaci, což je proces nahrání platební karty do mobilu či hodinek, začíná být fyzická platební karta u mladých klientů pomalu na ústupu. „Očekáváme, že tento trend bude pokračovat a brzy se z plateb elektronickými zařízeními stane u klientů do 30 let převládající způsob placení,“ uvádí Vladimír Vojtíšek, výkonný ředitel Daily Banking ČSOB.

U věkových skupin 15 až 20 let a 21 až 25 let je využívání nositelné elektroniky k placení stejně silné, jeho podíl činí 60 procent (přesně 60,6 a 60,4 %). Třetí v pořadí jsou pak klienti ve věku 26 až 30 let s 51 %. Naproti tomu třeba u zákazníků od 41 do 45 let je podíl 30 % a u 60letých a starších klientů používá mobil nebo hodinky k placení přibližně jen každý desátý.

Pokud se podíváme na veškeré karetní útraty pouze věkové skupiny 15 až 21 let, zjistíme, že nejvíce nakupují v supermarketech a řetězcích rychlého občerstvení, kde končí více než polovina jejich plateb v obchodech. Naproti tomu elektronika a oblečení v součtu nedosahují ani pěti procent ze všech transakcí.

Dalším zjištěním je, že s odezněním největšího náporu pandemie covid-19 nejmladší bankovní klienti znovu aktivně cestují a utrácejí za hranicemi Česka. Počet transakcí v zahraničí vzrostl meziročně o 46 procent. Celkem mladí platili ve 141 zemích, což bylo o 20 států více než v roce 2022. Objem transakcí v zahraničí meziročně stoupl o 46 %. Průměrná výše jedné platby v zahraničí se pohybuje okolo 400 korun.

Podle počtu transakcí bylo loni v čele Polsko, Německo a Velká Británie. Nově se do první desítky dostala za Itálii, Slovensko a Španělsko i Ukrajina, kde byl nárůst z hlediska počtu i objemu transakcí 100 %, což je dáno z velké části i návratem některých uprchlíků z České republiky zpět.

Datum vytvoření: 28/02/2024

linkedin

Komentáře komentáře
Státní dluh překonal hranici 3,2 bilionů korun V poměru k HDP situace vypadá mnohem příznivěji, protože se dluh pohybuje jen ok... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v březnu zůstává na cíli, v létě uvidíme další pokles Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné.  Za poměrn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš