Cla EU na americké výrobky vstupují v platnost

Evropská unie v pátek uvalila cla na typické americké produkty včetně bourbonů, džínů a motocyklů. Sazby vstoupily v platnost ve čtvrtek o půlnoci a přinesly další ránu pro světové trhy, již tak znepokojeny obchodním napětím mezi Spojenými státy a Čínou.

Brusel zavedl řadu poplatků na americké výrobky v hodnotě 2,8 miliardy eur v reakci o rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o uvalení sazen na evropský vývoz oceli a hliníku. Komisařka EU pro obchod Cecilia Malmstromová uvedla tento týden, že osmadvacítka neměla na výběr a reagovala pouze na jednostranné a neoprávněné rozhodnutí USA. Spolu s americkými cly proti Mexiku a Kanadě vyvolávají nestabilitu na finančních trzích, které se obávají negativních důsledků pro globální ekonomiku.

Evropská unie sestavila seznam zboží, na které budou uvalena cla v březnu, kdy Trump oznámil svůj záměr platit 25% procent za dovoz oceli a 10% za dovoz hliníku. Mezi zboží, na něž platí evropská cla, patří brusinky, různé druhy džusů, kukuřice, máslo a další potraviny. Kromě potravin zde najdeme například ložní prádlo, koženou obuv, kosmetické výrobky a řadu ocelových výrobků.

Předseda evropské komise Jean Claude Juncker ve svém čtvrtečním vyjádření uvedl, že rozhodnutí USA ukládat sazby odporuje veškeré logice a historickému kontextu. Zároveň řekl, že unie vybírala výrobky tak, aby nepoškozovaly spotřebitele, jelikož na trhu existují alternativy. Transatlantické vazby jsou na nejnižší úrovni po mnoho let kvůli řadám v řadě otázek včetně cel, Pařížské dohody o klimatu, jaderné dohody z Íránu a nového amerického velvyslanectví v Jeruzalémě. Vztahy dostaly nový rozměr na nedávném summitu G7, když Trump náhle odmítl společné prohlášení a hořce urazil svého kanadského hostitele, premiéra Justina Trudeaua.

Zdroj: France24

-- Redakce
Datum vytvoření: Úterý, 26. Červen 2018

7 dní s korunou: Další zvyšování úrokových sazeb závisí na zahraničním vývoji

Je zde týdeník „7 dní s korunou“.

František Táborský
Analytik Raiffeisenbank

7 dní s korunou: ČNB si s dalším zvýšením sazeb počká na březen

Je zde týdeník „7 dní s korunou“.

František Táborský
Analytik Raiffeisenbank

Pravděpodobnost divokého brexitu vzrostla, Apple ukazuje na slabou Čínu

Pravděpodobnost divokého brexitu včera opět o něco vzrostla. Britská dolní sněmovna včera...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance