Bude Brexit smrtící pro Londýn?

Mnoho společností však již Londýn opouští. Banky včetně společností JP Morgan, Lloyds, Barclays, HSBC a Goldman Sachs již založily dceřiné společnosti v jiných zemích EU. Společnost Brexit by mohla způsobit ztrátu 75 000 pracovních míst a až 10 miliard eur z ročních daňových příjmů. Pokud Spojené království učiní dohodu volný přístup na trh, dopad na město by odpovídal 3 000 až 4 000 pracovním místům. Pokud by Spojené království nemělo zvláštní vztah s EU, přišlo by město o příjmy ve výši 18 miliard ročně, což by ohrozilo 31 000 až 35 000 pracovních míst.

Takzvaný jaderný scénář Brexitu pracuje s teorií, že by Evropská centrální banka nutila přemístit zúčtování obchodů v eurech z Londýna do eurozóny. To by znamenalo potenciální ztrátu 230 000 pracovních míst ve městě.

„Dá se očekávat, že příjemcem řady institucí bude Paříž, ale ta může mít problémy zejména s anglosaskými obchodníky,“ řekl Leon Podkaminer, senior expert ve Vídeňském institutu pro mezinárodní hospodářský výzkum (wiiw). „V obou zemích existují rozdílné přístupy k finančním produktům. Zatímco ve Velké Británii je to především prostřednictvím makléřů, tak ve Francii je to ve většině případů prostřednictvím bank. Klíčovým problémem bude, co dělat například s existujícími smlouvami v oblasti pojištění,“ dodal.

Zdroj: DW.com

Datum vytvoření: Pátek, 7. Září 2018

7 dní s korunou: Alternativní scénář ČNB jako cesta k vyšším sazbám

Je zde týdeník „7 dní s korunou“.

František Táborský
Analytik Raiffeisenbank

Akcie pod palbou, jak s nimi zamíchají čínská čísla?

Akciovým trhům opět není do zpěvu. Říjnový propad indexů byl nejhorší za posledních sedm let a...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

ČNB ohlásila přestávku

Letos už počtvrté v řadě a celkově popáté zvýšili centrální bankéři hlavní úrokovou sazbu ČNB....

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB