Rodiče začínají svým potomkům dávat pravidelné kapesné zpravidla v 9 letech, u mladších dětí dominuje hotovost, starší pak dostávají peníze na účet. Mladší děti do 10 let dostávají kapesné nejčastěji jednou týdně, starší jednou měsíčně.
„Věk dětí, které disponují vlastními penězi, se rok od roku snižuje, ve věku 8–10 let dostává od rodičů pravidelné kapesné téměř polovina dětí (49 %), u mladých mezi 15 a 17 lety je to už 75 %. U dětí do 10 let pořád ještě dominuje hotovost a se zvyšujícím se věkem stoupá počet dětí, které dostávají peníze na účet. Ve výhodě jsou děti s účtem, dle průzkumu totiž dostávají o třetinu větší kapesné. Rodiče si s mladšími dětmi o penězích povídají častěji, u těch starších spíše v historii plateb v mobilní aplikaci kontrolují výdaje,“ říká Petr Šmíd, vedoucí oddělení Výzkum trhu pro Air Bank.
Až 62 % mladistvých ve věku 15–17 let platí bezhotovostně, polovina dětí ve věku 15 až 17 let platí platební kartou a druhou nejoblíbenější metodou (43 %) je platba telefonem. Nejčastěji děti utrácí své peníze za jídlo a pití (69 %) a dárky pro kamarády a rodinu
(48 %).