

Koruna za poslední týden prakticky nedoznala změny, když jej otevřela i uzavřela poblíž EUR/CZK 26,18. Mnoho kurzotvorných událostí se ani neodehrálo, s výjimkou informace o české inflaci za prosinec.
Ta nakonec vykázala citelné zpomalení až na 2,3 % meziročně, zatímco trh očekával
2,6 % a Česká národní banka pak dokonce 3 %. Byť se na pozorovaném snížení cenové dynamiky výrazně podílely tradičně volatilní ceny potravin, přesto se jedná o užitečnou informaci pro další vývoj tuzemské měnové politiky. Tržní očekávání nejbližšího zvýšení základní sazby ČNB byla nastavena poměrně optimisticky již do letošního roku, a inflace pod odhady tak tyto spekulace poněkud zmírnila. Kurzu koruny se tato změna ovšem nijak znatelně nedotkla.
Spíše, než odchylka v inflaci o pár desetin procentního bodu bude pro kurz koruny nyní stěžejní epidemický vývoj. Ostatně i sama ČNB se netají tím, že modelový přístup k měnové politice v současnosti musí ustoupit do pozadí, jelikož není schopen obsáhnout komplexnost pandemické krize. Právě její průběh zatím koruně mnoho důvodů k optimismu nedává a vzhledem ke zprávám o dosud nepříliš svižném tempu vakcinace zřejmě ani v nejbližší době nedá. Mnoho si neslibujeme ani od nadcházející várky evropských měkkých ekonomických indikátorů.
Podobně jako zbytek trhu očekáváme, že leden přinese další zhoršení nálady mezi evropskými podniky, které jsou nadále sužovány pokračujícími uzavírkami. Ani čtvrteční zasedání Evropské centrální banky již nemá potenciál přilít Evropanům optimismu – její arzenál už se povážlivě ztenčil a po jemné kalibraci z posledního zasedání tentokrát očekáváme nulovou změnu. Koruna tak podle nás i v nadcházejících dnech bude přešlapovat na místě.
Autor: Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank



