

Uplynulý týden byl na ekonomické události spíše skoupý a příliš akční tak nebyla ani česká měna. Navzdory menším výkyvům se tak na jeho začátku i konci obchodovala shodně poblíž EUR/CZK 25,70.
Jedinou významnější tuzemskou kurzotvornou událostí byl páteční údaj o růstu spotřebitelských cen za leden. Ten sice přinesl překvapení, když namísto trhem vyhlíženého poklesu na 1,7 % přinesl nadále svižných 2,2 %, nicméně reakce koruny byla jen velmi omezená. Investorům tak patrně neušlo, že se na pozorované cenové dynamice významně podílely tradičně volatilní ceny potravin. Zároveň nelze nezmínit zápis z únorového zasedání bankovní rady ČNB, který byl zveřejněn taktéž v pátek, a ze kterého plyne, že bankéři sice nevylučují zvyšování sazeb již v letošním roce, nicméně přistupují k této variantě s nejvyšší opatrností.
V nejbližších dnech nás čekají primárně data o vývoji ekonomické nálady v zahraničí. Zde nečekáme obrat v dosavadním trendu a budeme tak zřejmě nadále svědky několika protikladů. Ve Spojených státech budou předstihové indikátory neochvějně ukazovat na všeobecnou post-pandemickou expanzi, zatímco v Evropě budou vyhlídky nadále tlumeny pokračujícími restrikcemi. Ty se ovšem ani na starém kontinentu příliš nedotýkají zpracovatelského sektoru, který tak bude nositelem optimismu, zatímco služby zůstanou v útlumu. Souhrnně se pak evropská nálada bude držet nepříjemně nízko, ale na několikaměsíčním horizontu bude převládat naděje na zlepšení. Pro korunu bude patrně nejvýznamnější evropský zpracovatelský index PMI, který naznačí vyhlídky českého průmyslu v nejbližších měsících.
Autor: Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank



