Přejít k hlavnímu obsahu
7 dní s korunou: Utrhla se koruna ze řetězu?
Je zde týdeník „7 dní s korunou“.

Tématem posledních týdnů bylo jednoznačně zdánlivě nezastavitelné posilování české měny. Ještě ani neutichly oslavy prolomení jednoho rekordu a už se dostavil nový. Koruna uprostřed minulého týdne atakovala psychologickou hranici EUR/CZK 25,00, když se krátce dala koupit i za EUR/CZK 25,06, což se nestalo od roku 2012.

Kdo by hledal oporu pro tento kurzový vývoj v ekonomických datech, zřejmě by byl zklamán – nic zajímavého se v této době v české, ale dokonce ani evropské ekonomice nestalo. Trhy tak hýbou pouze a jen výkyvy sentimentu, který je momentálně nastaven (podle nás až příliš) pozitivně.

Je sice skutečností, že v minulém týdnu došlo k podpisu „první fáze“ dohody mezi Spojenými státy a Čínou, nicméně střízlivý pohled na tento dokument napoví, že se jedná o spíše symbolické vyjádření ochoty ke klidu zbraní nežli o skutečné řešení. Ani jedna strana v něm nedosáhla svých klíčových priorit a lze tak očekávat, že se konflikt brzy znovu rozhoří. Trhy nicméně evidentně věří, že smír vydrží alespoň do amerických voleb v listopadu tohoto roku. V nastalé euforii zanikají i hlasy ze Spojeného království, které naznačují nadcházející tvrdý střet s Evropskou unií ohledně budoucího nastavení obchodních vztahů. Termín pro tato vyjednávání je vskutku šibeniční – jen do konce letošního roku – nicméně trhy vzaly zavděk alespoň dalším oddálením hrozby tvrdého brexitu.

I s ohledem na českou inflaci, která se již dva měsíce drží nad horní hranicí tolerančního pásma ČNB, se v poslední době opět do středu pozornosti dostali tuzemští bankéři. V posledních dnech jsme si mohli poslechnout názor hned několika z nich a obrázek vykreslili všichni podobný. Pánové Rusnok, Mora i Benda se víceméně shodují, že se debata na příštím zasedání zřejmě bude vést mezi stabilitou a mírným zvýšením základní sazby. Z jejich rétoriky pak vyplývá, že většinovým názorem nakonec ovšem bude právě zachování sazeb na stávající úrovni. Vzhledem k prodlevě mezi změnou politiky a jejím dopadem na inflaci totiž s aktuální cenovou dynamikou bankéři Na příkopě již beztak nic nezmůžou. Růst tuzemských cen navíc bude tlumit pozorované ekonomické zpomalení i právě aktuálně silnější koruna. 

ČNB tak podle našeho názoru ke zvýšení sazeb nepřikročí a tržní sázky na tento krok se ukáží jako mylné. Jakmile přicházející data potvrdí klesající trend české inflace a tím i utnou spekulace na růst sazeb, dostaví se podle nás i korekce kurzu koruny. Vzhledem k víře trhů v uklidnění mezinárodního napětí se ovšem kurz zřejmě nevrátí do předchozího koridoru, pročež revidujeme jeho prognózu. Ve čtvrtek tohoto týdne nás dále čeká měnověpolitické zasedání ECB, jehož výsledek se ovšem považuje za předem jasný – stávající politika zůstane zachována.

Autor: Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank

 

Datum vytvoření: 20/01/2020

ZK_cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v březnu zůstává na cíli, v létě uvidíme další pokles Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné.  Za poměrn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Nezaměstnanost mírně vyšší než loni, ale nižší než za covidu Minimálně ve srovnání s předchozími epizodami recese. Březnová míra nezaměstnano... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek