

Podobně jako my, i zbytek trhu v posledních dnech bedlivě sleduje tuzemský epidemický vývoj v očekávání dalšího postupu české vlády. A ačkoliv od ministrů zaznívají ujištění o tom, že nové kolo restrikcí bude mít co možná nejmenší ekonomický dopad, trh dává pro jistotu od koruny ruce pryč.
Zatímco polský zlotý za posledních sedm dní vůči euru posílil o 0,5 % a maďarský forint o 0,7 %, česká koruna naopak ztratila dalších zhruba 0,2 % a zůstává na slabých pozicích. Od začátku září koruně patří mezi emerging markets třetí pozice od konce, když její tempo oslabení překonal jen ruský rubl a turecká lira. Nepomohl ani dnešní údaj o české inflaci, která dosáhla „pouze“ 3,2 % meziročně, tedy o plné čtyři desetiny procentního bodu méně, než očekávala Česká národní banka. Tento vývoj tak mohl na trhu posílit spekulace na možné další měnové uvolnění.
Pro další směřování kurzu koruny bude v nejbližších dnech zdaleka nejdůležitější epidemická situace a reakce české vlády. Již v době psaní tohoto textu kolují v médiích dosud oficiálně nepotvrzené zprávy o tom, že by po dobu necelých tří týdnů měly zůstat uzavřeny školy všech stupňů. To by pro rodiče mladších dětí znamenalo de facto znemnožnění docházení do zaměstnání a tudíž citelné ekonomické škody. Oficiální oznámení zavedených opatření je ovšem plánováno až na pondělní večer a na kurzu koruny by se jeho podoba mohla okamžitě projevit.
Podobně ostře sledovaná bude i aktualizace statistik z českých nemocnic. Ta vykázala v pátek minulého týden výrazný nárůst přírůstku nově nakažených a povážlivě se zvedá i mezi zdravotnickým personálem. Pokud se tento trend potvrdí i v nejbližších dnech, může se do popředí zájmu dostat samotná kapacita zdravotnického systému a tím i hrozba dalších, potenciálně ještě dramatičtějších dopadů na ekonomiku. S ohledem na dynamiku aktuální situace již vyhodnocujeme možné scénáře dalšího ekonomického vývoje a nevylučujeme, že budeme nuceni upravit prognózu směrem k horšímu.
Autor: Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank



