

Uplynulý týden se nesl ve znamení globální úlevy. Ne snad, že by byla výkonost světové ekonomiky nějak oslnivá, ba naopak, nadále se nacházíme v nevídaném propadu, ovšem trhy čím dál silněji větří přicházející oživení.
Koronavirus již neplní titulní stránky hlavních deníků, roušky i respirátory jsou opět k dostání v obchodech a o případné druhé vlně se již mluví spíše v mediálním undergroundu. Měkké indikátory, tedy hlavně průzkumy ekonomického sentimentu, tak sice nadále signalizují zoufalost podnikatelů, ovšem na šestiměsíčním horizontu již převažuje optimismus. Centrální banky navíc aktivně nakupují aktiva a k ráznější podpoře se rozhoupala i tradičně spíše pomalejší Evropská unie. Šampaňské tak na oslavu bouchly i měny našeho regionu a koruna v euforii po měsíci opět prorazila i psychologickou hranici EUR/CZK 27,00.
V příštích dnech budeme sice vyhlížet za normálních okolností „silná“ ekonomická data, ovšem jak se v době virové již stalo zvykem, většina z nich budou z pohledu trhu příslovečné včerejší noviny. Pozornost bude tak upřena hlavně na indikace toho, jaká je naděje na rychlé zotavení. Evropský trh práce je momentálně silně podpíraný vládními programy, počet nezaměstnaných přesto naroste a trhy bude zajímat, zda se jejich příliv daří držet na uzdě. Čím méně lidí připraví virus o práci, tím snáze nastartují svými nákupy ekonomiku, což podpoří i korunu.
V Evropě bude probíhat diskuze o navrženém záchranném balíčku v hodnotě 750 mld. eur. Na tento plán koruna reagovala pozitivně, ovšem politický boj teprve začíná a případný krach jednání by vedl i ke ztrátě předchozích zisků. České maloobchodní tržby čeká nejhorší měsíční výsledek v historii měření, přičemž významně se na tom bude podílet propad v prodejích aut. Vzhledem k bezprecedentní situaci, která v českém maloobchodě v dubnu panovala, se může skutečný výsledek od tržních odhadů nakonec lišit. Pokud ukáže nečekaně silnou či slabou odolnost tuzemských kupujících, bude to pro korunu důležitý signál.
Autor: Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank



