

Česká měna má ze sebou poměrně klidný týden, během kterého z počátečního přešlapování na psychologické hranici EUR/CZK 26,00 mírně posílila k EUR/CZK 25,90, kde ji najdeme i dnes.
V nejbližších dnech se nabízí hned několik událostí s kurzotvorným potenciálem. Již v úterý se dozvíme březnová data o indexu cen výrobců z tuzemska i od našich západních sousedů. Právě ceny výrobců mohou být dobrým vodítkem pro odhad toho, jakým způsobem závěrečná fáze pandemie ovlivní i spotřebitelskou inflaci. Na ceny výrobců již viditelně působí meziroční výrazné zdražení ropy a na ni navázaných produktů. Kromě toho již několik týdnů pokračují komplikace v dodavatelských řetězcích, které souvisí kromě globálního nedostatku polovodičů i s přetížením mezinárodních dopravců, kteří sotva stíhají uspokojovat nakumulovanou poptávku z předchozích období.
Dočkáme se i sady předstihových indikátorů, přičemž na korunu by mohly mít vliv primárně ty evropské. Oproti březnu zde neočekáváme výraznější změny a průmyslové PMI tak bude nadále blízko historickým rekordům, zatímco služby zůstanou pod tlakem epidemie. Detailnější pohled na šetření mezi průmyslníky ovšem napoví, jak moc napjatá situace přetrvává v oblasti dodavatelských řetězců. Ve čtvrtek je na programu pravidelné zasedání Evropské centrální banky, které ovšem tentokrát mnoho pozornosti nepoutá. K akci proti rostoucím výnosům ECB přikročila již posledně a na vyhodnocení dopadů změny politiky je ještě příliš brzy. ECB tak zřejmě jen potvrdí, že finanční trhy monitoruje a je případně schopna dále jednat.
Autor: Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank



