

Česká měna se i zkraje minulého týdne vezla na pozitivním sentimentu panujícím na globálních trzích a pokračovala v posilování. Uprostřed týdne dokonce testovala psychologickou hranici EUR/CZK 26,5, nicméně ta odolala.
Trendu posilování pak učinil přítrž čtvrtek, kdy se na světové trhy vrátila opatrná nálada a většina akciových indexů se ocitla v červených číslech. To se samozřejmě odrazilo i na vývoji měn emerging markets, které s obratem sentimentu začaly ztrácet. Kromě vzrůstajících obav z možné druhé vlny šíření nákazy Covid-19 přispělo k obratu nálady i středeční vystoupení šéfa amerického Fedu J. Powella, který po zasedání měnového výboru tlumočil vzrůstající obavy Fedu z dlouhodobého a vleklého ekonomického zotavování. Určitou roli pak mohlo sehrát i zveřejnění poměrně pesimistického výhledu z dílny OECD.
Nadcházející týden bude na ekonomická data spíše skoupý. Již dnes byl zveřejněn výsledek běžného účtu platební bilance, který však přesto, že dosáhl schodku -9,2 mld. Kč, neměl na korunu prakticky žádný vliv. Stejné to bude nejspíše i zítra, kdy ČSÚ zveřejní data o růstu cen ve výrobním sektoru. Podobně jako tomu bylo v uplynulých týdnech, budou pro korunu klíčová data z globálních trhů. Potenciál pohnout sentimentem na trzích tak budou mít zejména údaje o americké květnové průmyslové výrobě a maloobchodních prodejích. Příští týden je pak na programu měnové zasedání ČNB a někteří členové BR se budou před započetím mediální karantény vyjadřovat k nastavení měnové politiky a ekonomickému vývoji.
Nicméně zásadní změnu v postojích centrálních bankéřů nelze zatím čekat. Ti už totiž potřebné kroky učinili, a pokud nedojde k dalšímu podstatnému zhoršení ekonomické situace (druhá vlna šíření nákazy a s ní spojená omezení ekonomiky), zachovají stávající status quo. V tomto duchu se již dnes vyjádřil člen bankovní rady V. Benda, který v nejbližších měsících nevidí potřebu měnit nastavení měnové politiky.
Autor: Luboš Růžička, analytik Raiffeisenbank



