

Česká měna pokračuje v oscilacích mezi EUR/CZK 26,60 a 26,70, jelikož dosud chybí přesvědčivé indikace o tom, zda se ekonomické zotavení odehraje svižně, či přijde výraznější zádrhel. Ostře sledovaný německý ZEW index sice potvrdil solidní výhled do šest měsíců vzdálené budoucnosti, ale poněkud zaskočil trhy výraznou skepsí v hodnocení aktuální situace. Podobně i dobrá data z amerického průmyslu a maloobchodu zastiňují varování epidemiologů o tom, že koronavirus v USA zřejmě chytá druhý dech. Výraznějším impulsem podle očekávání pak nebylo ani čtvrteční zasedání Evropské centrální banky, na kterém nebyla oznámena žádná změna v nastavení měnové politiky a prakticky se nezměnila ani rétorika.
Nadcházející týden nenabízí žádná tvrdá ekonomická data a namísto nich dorazí pouze předstihové indikátory. Vzhledem k přetrvávající nejistotě a mnohoznačnosti ekonomických dat nepředpokládáme, že by trh přikládal průzkumům sentimentu a indexům nákupních manažerů přehnanou váhu, jelikož jejich vypovídací schopnost je v takto dynamické době omezená. Aby zahýbaly s kurzem koruny, musely by se od předpokladů odchýlit skutečně dramaticky. Mnohem pozorněji tak bude podle nás trh sledovat politiku. Z České republiky jsme se dočkali vyjádření členů bankovní rady ČNB, ovšem jednalo se o prohlášení patřičně umírněná a tudíž z pohledu koruny neškodná.
Mnohem dramatičtější náboj ovšem skrývá probíhající jednání zástupců členských zemí Evropské unie v Bruselu. Zde se diskutuje záchranný balíček na podporu evropské ekonomiky v navrhované hodnotě 750 miliard eur. Mezi sporné body patří kromě samotného celkového objemu i poměr mezi půjčkami a granty, zdroje financování a v neposlední řadě i klíč, podle kterého se peníze rozdělí mezi jednotlivé státy. Z dosavadních reakcí lze soudit, že trh si přeje nalezení kompromisu a výraznější rozepře, či kompletní krach jednání, by vyústily v korunové oslabení.
Autor: Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank



