Přejít k hlavnímu obsahu
7 dní s korunou: Koruně napomohl sentiment, fundamenty ale dále hlásí oslabení
Česká koruna v minulém týdnu vůči euru poměrně svižně posílila, když se dostala z pondělních 23,98 EUR/CZK na 23,78 v úterý večer a na 23,69 ve středu večer. Dále pak pokračovala k 23,63, kde koncem týdne našla své dno.
7 dní s korunou

Zmíněný pohyb koreloval s oslabením dolaru, což bylo větrem do plachet pro výnosy na rozvíjejícím se trhu. Kladně také působila jistá korekce předchozího úprku kapitálu do dolarového bezpečného přístavu: během minulého týdne přiteklo do ETFs pro rozvíjející se trh 47 milionů dolarů, což ukončilo předchozí epizodu odlivu kapitálu. Konkrétně ETFs pro Česko zaznamenaly přísun 6 milionů dolarů, Polsko 6,3 miliony dolarů a Maďarsko 1,3 miliony dolarů. Není tak překvapením, že se při posunu vnímání rizika dařilo i ostatním měnám CEE regionu.

Situace ale zůstává proměnlivá. Klíčové bude v příštích dnech a týdnech vnímání investorů ohledně budoucí trajektorie úrokových sazeb Fedu (ale i ECB) a vyhodnocení rizik pro bankovní sektor. Investoři nadále očekávají snížení sazeb Fedu o 25bb v červenci a necelých 75bb do konce roku, což nehraje do karet dolaru a pomáhá koruně a dalším měnám regionu. Ovšem očekávání trhu ohledně úrokových sazeb zůstávají volatilní, což zvyšuje volatilitu měn rozvíjejících se trhů, včetně koruny. Tento týden může být volatilita zvýšena, jelikož v kalendáři jsou vystoupení představitelů Fedu, která mohou ovlivnit přemýšlení investorů o trajektorii sazeb.

Když odhlédneme od volatilní nálady na trzích, neposkytnou pro korunu jednoznačný signál ani přicházející čísla z ekonomiky. Například dnes zveřejněná data o poklesu produkce úvěrů v eurozóně zvyšují riziko recese, což je negativní jak pro euro, tak korunu. Vzápětí ale výsledku kontrastoval Ifo index, který ukázal na odolnost německé ekonomiky a lepší výhled, než se čekalo. Riziko oslabení/posílení CZK v tomto týdnu tak s přihlédnutím k popsané volatilitě (sentimentu i tvrdých dat) hodnotíme jako vyvážené. Poměrně neutrálně by mělo působit i zasedání ČNB, kde nečekáme změnu nastavení sazeb ani změnu komunikace. Z dlouhodobějšího pohledu ale nadále platí, že koruna je vůči fundamentům nadhodnocena a čekáme pozvolný posun k 24,5 EUR/CZK.

Autor: David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank

Datum vytvoření: 27/03/2023

linkedin

Komentáře komentáře
ECB: Úrokové sazby beze změny, laťka pro jejich snížení je vysoko Nová prognóza odborného aparátu ECB počítá s průměrnou inflací 2,1 % v tomto roc... Dominik Rusinko, hlavní ekonom ČSOB Private Banking
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace bez překvapení Inflace pomalu klesá, avšak nepříznivé trendy přetrvávají. Tím hlavním je sousta... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Průmysl pozvolna jede dál o něco rychleji, zejména díky automotive Daří se opět primárně výrobcům v segmentu automotive (+4,5 %) a v navazujících o... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš