

Rok 2020 byl pro korunu horskou drahou. Započala jej v okolí EUR/CZK 25,25, v únoru se podívala i k EUR/CZK 24,80, ovšem dvě pandemické vlny ji poté vyhnaly až k EUR/CZK 27,80 (první) resp. EUR/CZK 27,50 (druhá). Do nového roku nyní koruna vstupuje poblíž EUR/CZK 26,10, tedy jen o zhruba deset haléřů slabší, než vyhlížela naše prognóza.
Byť od roku 2021 rozhodně neočekáváme zopakování loňské zběsilé dynamiky, nudit se koruna podle nás přesto nebude. Již v tomto týdnu pro ni budou klíčová čísla z průmyslu, který si dosud vedl nad očekávání dobře a živil tím naděje na robustní ekonomické zotavení. Dozvíme se data z tuzemska i Německa a česká měna jistě doufá v potvrzení solidní kondice, kterou ostatně signalizoval již pondělní výborný výsledek českého indexu nákupních manažerů. Korunu podle nás podrží i pokračující přebytky bilance zahraničního obchodu a zpráva o finálním českém deficitu státního rozpočtu, který by podle ministryně financí měl skončit poblíž 380 mld. Kč, tedy bezpečně pod původním půlbilionovým plánem. Zajímavější z pohledu koruny nyní bude, jak Česko zvládne masové očkování a jestli mu v tomto ohledu oproti ostatním zemím neujede vlak.
Vzhledem k množství klíčových událostí, které se na přelomu roku dočkaly rozuzlení, pracujeme momentálně na aktualizaci výhledu pro kurz koruny. Mezi ty nejdůležitější faktory patří brexitová dohoda, český daňový balíček a příchod vakcíny. Nadále od koruny očekáváme postupné posilování, ovšem jeho rozložení v čase může doznat kosmetických změn. Aktualizaci prognózy naleznete již v příštím vydání této publikace.
Autor: Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank



