

Výsledky voleb do Evropského parlamentu s sebou nesou na první pohled skryté důsledky. Křesťanští demokraté spolu se sociálními demokraty zaznamenali ve volbách do Evropského parlamentu významný propad. Obhájili totiž dohromady jen 330 mandátů. Poprvé nedají dohromady většinu a nemohou tak jednoduše zvolit nového předsedu Evropské komise z jejich řad.
Německo přitom doufalo, že do čela Komise dosadí svého kandidáta M. Webera, avšak tato představa se nyní zdá být mnohem více vzdálená. To však může nepřímo ovlivnit volbu prezidenta ECB. Právě neúspěch Webera by mohl podpořit volbu německého kandidáta na pozici šéfa centrální banky J. Waidmanna. Ten má značnou podporu už delší dobu mimo jiné i od stávajícího prezidenta ECB M. Draghiho. Pravděpodobnost, že ho Waidmann na podzim vystřídá v čele ECB, se tak zvyšuje.
Během uplynulého týdne se koruna dostala pod tlak a překonala hranici EUR/CZK 25,8. Nejistota ohledně voleb do Evropského parlamentu mohla být jedním z několika faktorů. Mnohem více se na koruně podepsaly nepříznivé výsledky spotřebitelské a ekonomické důvěry z eurozóny a Německa. O tom, že korunou hýbou především globální faktory, včetně obchodního napětí mezi americkým a čínským prezidentem, vypovídají shodné pohyby ostatních měn regionu (HUF, PLN).
Potvrzuje se však, že koruna je na okolní dění mnohem více náchylná. Na rozdíl od výše zmíněných měn dochází u koruny k výraznějším výkyvům v reakci na negativní zprávy, a to nejen z eurozóny. Navíc, ačkoliv ostatní měny své ztráty už korigovaly, koruna ke konci týdne i nadále setrvala na slabších hodnotách. Tím se potvrzuje, že prostor pro posílení koruny je velmi omezený, jelikož je okamžitě následováno uzavíráním pozic zahraničních investorů a realizováním zisků. V současné chvíli se tak koruna pohybuje na nejslabší úrovni za poslední tři měsíce, v souladu s naší prognózou.
Autor: Eliška Jelínková, analytička Raiffeisenbank



