

Jak jsme předpokládali, česká koruna se drží na psychologické hranici EUR/CZK 26,00 a pro výraznější odchýlení od této kulaté hodnoty jí zatím chybí silnější impulz. K citelnějšímu oslabení podle nás momentálně není důvod, naopak, koruna podle nás fundamentálně patří do silnějších pásem. K jejich dosažení jí ovšem schází pokrok v oblasti boje proti pandemii, který se v Česku, ale i ve zbytku Evropy, dostavuje jen velmi pomalu.
Právě nadále neutěšená epidemická situace byla evidentně hlavním tématem i na posledním zasedání bankovní rady České národní banky, které proběhlo 24. března. Podle dnes zveřejněného oficiálního zápisu se bankéři shodli, že byť ekonomická data zatím vesměs korespondují s aktuální prognózou ČNB, epidemický vývoj je oproti původním předpokladům horší. Bankovní rada se tak většinově přiklání k o něco pozdější normalizaci měnových podmínek, než předpokládá prognóza. Navzdory mírně rostoucímu výhledu inflace tak začátek příštího cyklu zvyšování sazeb bude patrně podmiňovat spíše přesvědčivými signály o překonání pandemické krize. Tento posun je v souladu s naším původním předpokladem a očekáváme, že slova o obavách z předčasného zpřísnění měnové politiky, které by mohlo ohrozit ekonomické zotavení, ještě v nejbližších týdnech a měsících uslyšíme vícekrát.
Nadcházející týden na makroekonomická data příliš bohatý není, ovšem několik světlých momentů se přece jen najde. Koruna by v první řadě ráda viděla pokračující pokles počtu nakažených Čechů a zlepšující se výhled na možné rozvolnění restriktivních opatření. Bez povšimnutí podle nás nechá údaj o tuzemské nezaměstnanosti, která po dobu platnosti podpůrných programů o mnohém nevypovídá. Naopak pozornost bude věnována datům z průmyslu, pandemickém majáku ekonomické naděje. Zde se jak z tuzemska, tak i z Německa dá vzhledem k dostupným předstihovým ukazatelům očekávat pohyb poblíž loňských úrovní, což je za aktuální situace solidní výkon.
Autor: Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank



