Přejít k hlavnímu obsahu
7 dní s korunou: Koruna po dlouhé době posílila
Po několika týdnech se koruna odhodlala k mírnému posílení do okolí 24,60 EUR/CZK. Vzhledem k absenci významnějších kurzotvorných dat lze jen stavět na domněnkách, co k nečekanému pátečnímu posílení vedlo.
7 dní s korunou

Jedním z důvodů může být fakt, že nová rada během prvního (kompletního) červencového týdne nijak nezměnila přístup k devizovým intervencím, na což část trhu mohla sázet. Mimochodem, zveřejněná data ukázala, že za květen ČNB využila v rámci intervencí téměř 3,5 miliardy eur a v ochraně koruny patrně pokračovala i v předchozích týdnech. Došlo i k opětovnému navýšení sázek ohledně možnosti srpnového hiku, kdy aktuálně trh nevylučuje další – byť krátkodobé – zvýšení sazeb o 25-50bb.

Zavrhnout ve vztahu k posilující koruně nelze ani „posunutí pozice“ ze strany ČNB, kdy mohlo interně dojít k rozhodnutí udržovat korunu na silnější úrovni, byť vzhledem k dříve prezentovaným názorům guvernéra Michla se taková možnost zdá méně pravděpodobná. Nic to ovšem nemění na tom, že posilující koruna působí ve společnosti polského zlotého a maďarského forintu jako pěst na oko, kdy měny v regionu se dále drží na slabších úrovních. 

Podobný příběh platí i o euru, které atakuje hranici parity a je vůči dolaru nejslabší za posledních takřka 20 let. Dlouhodobější fundamentální důvod pro to, aby se koruna udržela na silnějších úrovních nevidíme, a ve střednědobém horizontu i nadále počítáme se setrváním domácí měny v blízkosti 24,80 EUR/CZK.

Tento týden přinese data o inflaci, a to jak z České republiky, tak z USA. Oba údaje dorazí ve středu a v obou případech půjde o poslední měsíční údaj před nejbližším zasedáním (27.7 Fed, 4.8 ČNB). Trhy tak budou čísla pečlivě sledovat. V případě Česka se očekává zrychlení meziroční dynamiky zhruba o procentní bod na 17,1 %, meziměsíčně by ale tempo mělo proti květnu konečně klesnout (1,5 % z 1,8 %). Překvapení směrem nahoru by zvýšilo tlak na bankovní radu a trh by tak mohl ještě zintenzivnit sázky na pokračující utahování měnové politiky.

V USA by pak vyšší než očekávaná inflace zvýšila tlak na Fed, kde trh již nyní nepochybuje o 75bb hiku a dokonce v posledních dnech po silném reportu z trhu práce začal naceňovat možnost zvýšení sazeb o celý procentní bod. Při pohledu zpět do ČR bude kromě inflace hrát do srpnového zasedání roli i výsledek HDP za druhý kvartál (29.7.). Mimo inflaci a HDP bude trh samozřejmě i nadále sledovat případná vyjádření zejména od nových členů v bankovní radě.

Autor: Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Datum vytvoření: 12/07/2022

 

linkedin

Komentáře komentáře
ECB zvýšila sazby nejvíce od vzniku eurozóny, ČNB ji asi následovat nebude ČNB se naopak otáčí a možná již otočila zcela opačným směrem. Holubičí obrat v b... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB přešlapuje na místě, dalšímu růstu sazeb se nevyhne Inflace se v červnu pohybovala více než dva procentní body nad jarní prognózou a... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Vysoká inflace začíná měnit chování spotřebitelů Meziroční srovnání je však v tomto případě poněkud zavádějící v důsledku konce l... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek