

Již druhý týden v řadě česká měna pomalu ale jistě oslabuje. Podobně jako v tom minulém, i tentokrát stačila za sedm dní odepsat něco přes
8 haléřů a prolomila hranici EUR/CZK 25,60. Rovněž nadále zůstává skutečností, že spíše než na domácí, jde o reakci na vnější vývoj.
Koruna začala týden úspěšně, když pozitivní překvapení trhů z dobrého výsledku českého průmyslu na moment zvýšilo její atraktivitu, nicméně ještě ten samý den přišla korekce vlivem nečekaně pesimistických nálad mezi evropskými investory, která vyplynula z šetření indexu Sentix. V úterý pak české měně nepomohly zveřejněné květnové tuzemské maloobchodní tržby, které sice vykázaly růst o téměř 3 %, nicméně znatelně tím zaostaly za předpokladem trhu.
Další ztráty se dostavily ve čtvrtek v reakci na data o inflaci z ekonomik klíčových pro kurz koruny. České ceny rostly přesně podle očekávání tempem 2,7 %. Tato hodnota byla trhy predikována a nezavdává žádný důvod ke změnám očekávání o budoucí politice ČNB, od které se nadále čeká úroková stabilita v příštích měsících následovaná snížením počátkem roku 2020.
Oproti tomu německý harmonizovaný index spotřebitelských cen byl ve stejný den revidován za měsíc červen směrem nahoru o dvě desetiny procentního bodu. Po dlouhé době tak přišel alespoň nějaký proinflační signál z evropské ekonomiky, což jistě zaznamenali bankéři v ECB. Podobně i americká jádrová inflace v červnu zrychlila na 2,1 % a zároveň přišla silná data z tamního trhu práce. Statistiky tak neposkytují příliš pádných důvodů pro diskutované snížení amerických úrokových sazeb, ačkoliv šéf Fedu Powell o něm mluví stále hlasitěji. Navzdory nadále holubičí rétorice Fedu i ECB tak ve výsledku trhy vyhodnotily nová data jako signál hovořící ve prospěch eura i dolaru proti české koruně.
Ve výsledku tak koruna velkou část závěru minulého týdne strávila poblíž hranice EUR/CZK 25,60, pod kterou se ovšem vrátila v důsledku pozitivního výsledku evropské průmyslové výroby. Česká ekonomika je nedílnou součástí mnoha evropských výrobních řetězců a na jejich fungování je tak přímo navázána.
Autor: Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank



