

Kurz české měny vykazuje v poslední době značnou stabilitu a nejinak tomu bylo minulý týden. Ačkoliv jsme zaznamenali mírné pohyby, koruna prakticky neopustila koridor mezi EUR/CZK 25,86 a 25,91. Bez reakce se obešlo i středeční snížení amerických sazeb o 25 bazických bodů, které bylo v souladu s tržními předpoklady.
Měnověpolitické zasedání České národní banky, které se koná tuto středu, zřejmě výrazné turbulence též nepřinese. Jak vyplývá i z dostupných vyjádření členů rady, současná česká inflace poblíž hranice
3 % by měla v nejbližších měsících zpomalit i bez zásahu ČNB a zahraniční rizika velí k opatrnosti. Očekáváme tedy, že se bankéři rozhodnou ve prospěch stability, a základní sazbu zachovají na stávající úrovni 2 %.
Pro zbytek roku 2019 očekáváme od české koruny další mírné oslabování, postupně až k hranici EUR/CZK 26,10. V její neprospěch budou nadále působit hlavně zahraniční vlivy. Německá ekonomika se s největší pravděpodobností ve třetím čtvrtletí dostane do technické recese, což bude mít přímý dopad na český export, potažmo i růst HDP. Proběhne další kolo vyjednávání o podobě odchodu Spojeného království z Evropské unie, které může vyústit v jeho opětovný odklad, a tedy prodloužení období nejistoty. Hrozí i další vyostření obchodních sporů mezi USA a Evropou, která doléhá na globální ekonomiku jako celek a ohrožuje primárně menší, otevřené ekonomiky, jako je právě ta česká. Ani ze strany ČNB se v nejbližší době koruně mnoho podpory nedostane, naopak, v průběhu příštího roku očekáváme, že zpomalující česká inflace přinutí centrální banku k zahájení cyklu snižování sazeb.
Zatímco Evropská centrální banka již naráží na samotné limity možností měnové expanze, když podle našeho názoru s depozitní sazbou půjde již jen o 10 bazických bodů níže, ve středu pozornosti se nyní nachází americký Fed. Ačkoliv jeho šéf Powell poslední snížení sazeb opět vysvětloval jako jednorázové a preventivní opatření, my předpokládáme, že ještě do konce letošního roku američtí bankéři sníží sazbu celkem o 50 bazických bodů, a další snížení přijde v prvním čtvrtletí roku 2020. Pro kurz dolaru vůči euru tak očekáváme do konce roku mírné oslabení, a jeho další pokračování pro druhé čtvrtletí roku příštího. Očekávané oslabení amerického dolaru povede k mírnému posílení české koruny vůči této měně
Autor: Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank



