Přejít k hlavnímu obsahu
7 dní s korunou: ČNB srší optimismem, datům navzdory
Je zde týdeník „7 dní s korunou“.

Koruna v poslední době neprožívá nejlepší období. Po předchozím oslabení zahájila týden v okolí EUR/CZK 25,57, což byla nakonec její nejsilnější hodnota, když ve zbytku týdne pokračovala ve ztrátách, které zastavila až na dnešních EUR/CZK 25,77.

K první důležité měnověpolitické události uplynulého týdne došlo ve středu, kdy americká centrální banka poprvé po deseti letech přistoupila ke snížení základní úrokové sazby. Stalo se tak v situaci, kdy americká ekonomika nevykazuje známky bezprostřední hrozby zpomalení a důvody k tomuto kroku tak byly spíše preventivní. Z rétoriky prezidenta Fedu vyplynulo, že za krokem stály hlavně obavy z dalšího vyostření mezinárodního napětí, čímž měl na mysli primárně obchodní spory mezi USA a Čínou. Trhy snížení sazeb očekávaly, jelikož bylo signalizováno se značným předstihem. Nejistota panovala spíše v tom, zda se pohnou o 25 či rovnou 50 bazických bodů. Fed se rozhodl pro první, umírněnější variantu a z následných vyjádření jeho představitelů ani nebylo jednoznačně zřejmé, zda hodlá ve snižování v blízké budoucnosti pokračovat. 

V České republice centrální banka prozatím rozhodla o zachování základní sazby na stávající hodnotě 2 %. Ani zde se nejednalo o překvapení, když z předchozích vyjádření členů rady ČNB zřetelně plynulo, že vliv svižné české inflace, která by mohla nabádat ke zvýšení, je vyvažován vnějšími riziky spojenými s obchodními válkami či neřízeným brexitem. Za této situace tak banka preferuje konzervativní cestu stability.

ČNB zároveň zveřejnila svoji novou makroekonomickou prognózu, která byla poprvé opřena o upravenou verzi predikčního modelu. České ekonomice předpovídá mírně rychlejší růst, když odhad pro letošní rok upravila z 2,5 na 2,6 % a pro rok 2020 z 2,8 na 2,9 %. ČNB se v tomto ohledu znatelně liší od naší predikce, která počítá s 2,4 % letos, následovanými zpomalením na 2,2 %. Tento rozpor lze vysvětlit optimistickým odhadem ČNB pro ekonomický výkon eurozóny, které věstí pro příští rok zrychlení růstu na 1,5 %, z čehož usuzuje na růst českého exportu o plných 7 %, a to navzdory tomu, že počítá s posilováním koruny skrz EUR/CZK 25,00. My tento optimismus nesílíme, když pro eurozónu očekáváme pro letošek růst na úrovni 1,1 %, následovaný zpomalením na 1,0 % v roce 2020. 

Česká měna se v tomto týdnu může dostat pod další tlak, když USA s Čínou již nepokrytě odstartovaly nejen obchodní, ale nově i měnový souboj, což je špatnou zprávou pro všechny otevřené ekonomiky. Další úder by mohl přijít s daty o českém průmyslu a zahraničním obchodu, kde poslední hodnoty předstihových indikátorů nedávají mnoho naděje na pozitivní překvapení, spíše naopak. 

Autor: Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank

 

Datum vytvoření: 05/08/2019

linkedin

Komentáře komentáře
Nepřekvapivé zhoršení nálad v české ekonomice Náladu podnikatelů negativně ovlivnil vývoj v průmyslu, který sice v posledních ... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Trumpova reciproční cla: 20 % na české a EU exporty a 25 % cla na auta, železo a hliník Reciproční cla? Reciproční cla v Trumpově pojetí neberou v potaz pouze cla ... Jaromír Šindel, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user Jaromír Šindel
Trumpův šok. Jak nejistota ovlivňuje ekonomiku a trhy Prvotní dopad Trumpových vesměs chaotických politik – zejména na poli obchodních... Dominik Rusinko, hlavní ekonom ČSOB Private Banking
Profile picture for user Dominik Rusinko