

Česká měna zahajovala uplynulý týden v dobré formě. Z počáteční úrovně EUR/CZK 27,23 pomalu posilovala, stejně jako klesala míra globální paniky, měřená indexem VIX. V euforii z postupně se snižujících počtů nově nakažených koronavirem a uvolňování restriktivních opatření koruna dokonce krátce zabrousila i pod psychologickou hranici EUR/CZK 27,00, ovšem nikdy se pod ní trvaleji nezabydlela. Přítrž těmto pokusům učinila Česká národní banka.
Nejprve ve čtvrtek bankéři snížili základní sazbu skokem o 75 bazických bodů, čímž mírně zaskočili trh, který počítal jen s 50 body. Pro korunu to znamenalo zásah, byť ne zcela dramatický, a týden tak zakončovala zpátky u EUR/CZK 27,23. Oslabování české měny ovšem v pondělí nasadil korunu člen bankovní rady Tomáš Holub, který se na konferenci s analytiky rozpovídal o dalších možných krocích centrální banky. Ta již standardní nástroj měnové politiky téměř vyčerpala, když základní úrokovou sazbu nastavila na 0,25 %. Z Holubových slov ovšem vyplynulo, že je ČNB otevřena celé paletě dalších možností na měnové uvolnění, od devizových intervencí, přes kvantitativní uvolňování až po záporné sazby. Tato rétorika v kombinaci s katastrofickou podobou představeného scénáře ekonomického vývoje v případě druhé vlny epidemie koruně uštědřila tvrdý knockout a poslala ji nad EUR/CZK 27,50.
V aktuálním týdnu nás čeká solidní várka zajímavých ekonomických údajů. Z tuzemska půjde o inflaci, která sice zůstane na české poměry vysoko, ovšem měla by již potvrdit klesající tendenci. Zvyšování sazeb nyní nepřichází v úvahu, a trhem by tak zahýbala spíše případná odchylka směrem dolů, která by mohla dále zvýšit pravděpodobnost měnového uvolnění. Z Česka i Evropy přijdou první odhady vývoje HDP za první čtvrtletí. Ty by již měly naznačit hloubku virové krize a i zde je potenciál pro překvapení spíše směrem dolů, což by korunu opět mohlo vystavit tlaku.
Autor: Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank



