

Měnověpolitickou událostí uplynulého týdne bylo jednoznačně zasedání bankovní rady ČNB. Ta v souladu s očekáváními rozhodla o zachování základní sazby na stávající úrovni 2,00 % a zajímavější tak byly okolnosti tohoto kroku. Dva ze sedmi členů rady se vyslovili pro zvýšení sazeb
o 25 bazických bodů a v radě tak zřetelně stále má zastoupení názor, že vzhledem k vysoké české inflaci by ekonomice „slušela“ přísnější politika navzdory vnějším rizikům.
Mírně jestřábí tón volil i guvernér Rusnok na tiskové konferenci. Ohledně geopolitických rizik v radě zřejmě převládá do blízké budoucnosti opatrný optimismus. Zároveň Rusnok připustil, že jelikož aktuálně ČNB navzdory doporučení predikčního modelu volí stabilitu místo zvýšení sazeb, mohla by se k podobnému postupu uchýlit i v opačném případě, tedy nesáhnout ke snížení sazeb, pokud bude existovat předpoklad, že by tak měla učinit jen na přechodnou dobu. Ve své aktualizované prognóze ČNB podle očekávání snížila odhad růstu české ekonomiky pro rok 2020 na 2,4 %
(z 2,9 %) a zároveň zmírnila předpokládané tempo posilování české měny. Ta minulý týden zahájila i završila shodně v okolí EUR/CZK 25,51.
V tomto týdnu budeme vyhlížet hlavně data z Německa a eurozóny, kde by po nedávném pozitivním překvapení v indexu Sentix a zastavení propadu ostatních předstihových indikátorů mohl i ZEW index naznačit obrat k lepšímu. To by na korunu vzhledem k otevřenosti české ekonomiky směrem do Evropy mohlo mít posilující vliv. Podobně sledované bude i očekávané vyjádření prezidenta USA Trumpa, který by se měl vyslovit pro nebo proti uvalení cel na dovoz evropských automobilů. Poslední zprávy od prezidenta Evropské komise Junckera i amerického ministra obchodu Wilbura Rossa naznačují, že by z tohoto plánu mohlo sejít. Tato informace je v kurzu koruny nicméně již do značné míry zřejmě promítnuta a její potvrzení by tak nemělo mít dramatický dopad.
Dalšího dějství se zřejmě dočkáme i v souboji mezi USA a Čínou, kde se ještě v minulém týdnu z obou stran ozývala nadějná vyjádření o možnosti odvolání znatelné části vzájemných cel na základě blízké dohody. Toto nadšení následně poněkud zchladil Trump, když pokrok směrem k tomuto řešení zrelativizoval. Pokud by k avizovanému uklidnění přece jen došlo, koruna na tom bude profitovat.
Autor: Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank



