Přejít k hlavnímu obsahu
Význam dotací bude nižší a nižší
Tvrdí to Otakar Cejnar, hlavní ekonomický poradce ministra pro místní rozvoj. Podle jeho slov spolu s poklesem dotací bude souviset také nutný tlak na využívání návratných finančních nástrojů, přičemž stát nesmí zapomínat na periferie a menší samosprávy, které mají zpravidla omezenější prostor v rámci manévrování s rozpočtem.
cejnar foto

Jaké budou priority Ministerstva pro místní rozvoj pro následující roky? Kam bude směřovat projekt dostupného bydlení, na kterém se podílí i bankovní sektor? A je Česko připraveno na rozvoj elektromobility? Právě o těchto tématech a mnoha dalších jsme diskutovali s Otakarem Cejnarem v novém čísle Bankovnictví. 

Z aktualit MMR a také z toho, co vidím kolem sebe, mám pocit, že dochází a bude docházet k poměrně masivnímu rozvoji infrastruktury, ale na druhou stranu, když se podívám na současný státní rozpočet, mám pocit, že je snaha ušetřit finance. Do jaké míry by se právě rozvoje měst, obcí či krajů mohlo dotknout omezování státního rozpočtu?

Je jasné, že po výrazně nezodpovědném hospodaření minulé vlády v době konjunktury a následných krizích není fiskální situace státu dobrá. Jednou z našich priorit proto musí být směřování k redukci strukturálního schodku veřejných financí. To se v některých případech dotkne i municipalit.

My se nicméně musíme pokusit o to, aby investice do rozvoje infrastruktury nebyly omezovány a ideálně mohly i cíleně růst. Je proto potřeba využívat zdroje jiným způsobem. Místo toho, aby všechny směřovaly do dotací, je třeba s pomocí různých finančních nástrojů vytvářet návratná schémata. Mohou být například úvěrového nebo ekvitního charakteru. Jinými slovy, vložené peníze se nám po čase vrátí a budeme je moci reinvestovat znovu.  

Datum vytvoření: 20/03/2023

invest summit

ZK2023 cena veřejnosti

ZK2023 cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Začátek roku ve znamení stagnace Ekonomiku držela při zemi, už podle očekávání, především spotřeba domácností brz... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Česká národní banka drží sazby stabilní, jestřábí hlasy sílí Za rozhodnutím stála nová prognóza centrální banky, která počítá s rychlejším rů... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Jestřábí hlasy z ČNB nabírají na síle Z pohledu toho, jak dlouho by mohly sazby setrvat na současných 7 %, se v minulé... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko