Přejít k hlavnímu obsahu
Význam dotací bude nižší a nižší
Tvrdí to Otakar Cejnar, hlavní ekonomický poradce ministra pro místní rozvoj. Podle jeho slov spolu s poklesem dotací bude souviset také nutný tlak na využívání návratných finančních nástrojů, přičemž stát nesmí zapomínat na periferie a menší samosprávy, které mají zpravidla omezenější prostor v rámci manévrování s rozpočtem.
cejnar foto

Jaké budou priority Ministerstva pro místní rozvoj pro následující roky? Kam bude směřovat projekt dostupného bydlení, na kterém se podílí i bankovní sektor? A je Česko připraveno na rozvoj elektromobility? Právě o těchto tématech a mnoha dalších jsme diskutovali s Otakarem Cejnarem v novém čísle Bankovnictví. 

Z aktualit MMR a také z toho, co vidím kolem sebe, mám pocit, že dochází a bude docházet k poměrně masivnímu rozvoji infrastruktury, ale na druhou stranu, když se podívám na současný státní rozpočet, mám pocit, že je snaha ušetřit finance. Do jaké míry by se právě rozvoje měst, obcí či krajů mohlo dotknout omezování státního rozpočtu?

Je jasné, že po výrazně nezodpovědném hospodaření minulé vlády v době konjunktury a následných krizích není fiskální situace státu dobrá. Jednou z našich priorit proto musí být směřování k redukci strukturálního schodku veřejných financí. To se v některých případech dotkne i municipalit.

My se nicméně musíme pokusit o to, aby investice do rozvoje infrastruktury nebyly omezovány a ideálně mohly i cíleně růst. Je proto potřeba využívat zdroje jiným způsobem. Místo toho, aby všechny směřovaly do dotací, je třeba s pomocí různých finančních nástrojů vytvářet návratná schémata. Mohou být například úvěrového nebo ekvitního charakteru. Jinými slovy, vložené peníze se nám po čase vrátí a budeme je moci reinvestovat znovu.  

Datum vytvoření: 20/03/2023

linkedin

Komentáře komentáře
Česká ekonomika klesá výrazněji, sazby dolů již v prosinci? Znepokojivý je také pohled do struktury HDP - mezičtvrtletně padají prakticky vš... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
HDP ještě horší než původní odhad Propad hospodářství jasně ilustruje efekt vysoké inflace, která stále likviduje ... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Pro aktivaci „Sahmova pravidla“ pro recesi v USA netřeba chodit daleko Samozřejmě, připomeneme-li si poslední tempo růstu HDP či dokonce říjnové maloob... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák