Jaké aktivity konkrétně ČSOB v oblasti udržitelnosti připravuje? V čem spočívají největší potíže? A které další projekty jsou pro banku do budoucna klíčové? O těchto a spoustě dalších témat jsme diskutovali s Alešem Blažkem v novém čísle Bankovnictví.
Jedním ze zásadních témat dneška, která rezonují v nejedné bance, je udržitelnost, přičemž nezaznamenal jsem, že by jiná banka spolupracovala s energo firmou než vy s E.ON. Co vás k tomuto kroku motivovalo?
Náš vztah k udržitelnosti je komplexní a má několik úrovní. Souvisí s fungováním nás, spoluobčanů, fyzických osob, menších a velkých firem. My jako banka, která první odešla od uhlí, jsme zaměření na to, abychom masivně pomáhali v cestě k udržitelnosti. A to buď v tom ohledu, abychom energii ušetřili, nebo abychom ji pomohli efektivně využívat. To je pro nás stěžejní téma. Na to, aby naše ekonomika zůstala konkurenceschopná, potřebujeme jako společnost opravdu hodně kapitálu. Kolik přesně? Těžko říct. Pole je téměř neomezené. Banky budou hrát obrovskou roli. A není to jen úvěrování, ale i poradenství. My máme ČSOB Advisory a EU Centrum. Tyto oblasti dál zásadně rozšiřujeme a nenajímáme jen bankéře, ale i inženýry, kteří umí fyziku a chemii. Ti pomáhají nacházet nejlepší technická řešení pro naše klienty. Zároveň nám pomáhají dělat správná rozhodnutí v tom, do jakých projektů jít. Dneska musíte dělat dlouhodobá rozhodnutí z hlediska chemie a fyziky, jelikož ve finále je to o tom, co bude udržitelné a co bude dávat smysl v budoucnu.