Hřiště, které by sneslo i Ryder Cup

Své působiště má na hřišti v Lázních Kynžvart, které i přes svoji krátkou historii vypadá, jako by v okolních lesích mělo své místo už od nepaměti. A co víc, svým designem předčí i mnohé karlovarské mohykány. Přesto, že je kynžvartské hřiště nejmladším v nejmenším kraji České republiky (na rozlohu i počet obyvatel, pozn. red.), v němž dnes o přízeň hráčů soupeří hned deset hřišť, těší se velké oblibě především u hráčů ze Západu a to převážně u těch německých. „Hodně golfistů k nám jezdí opakovaně, někteří mají k hřišti vztah, jiní se zde cítí jako doma. Možná to bude i tím, že jsme před klubovnou vyvěsili vedle české vlajky a vlajky Evropské unie i vlajku německou,“ uvádí Karel Kučera, generální manažer resortu, a dodává pobaveně: „Nedávno za mnou přišel jeden německý hráč a říká: ,Pane řediteli, pravděpodobně máte špatně pověšenou naši státní vlajku.‘ Odvětil jsem mu: ,Nemáme, tu vlajku nám věšela specializovaná firma‘. On se na mě tak vesele usmál a dodal: ,Tak to pak máte špatně pověšenou tu českou.‘ A měl pravdu. Nicméně vše je teď v naprostém pořádku.

Tím jsem chtěl jen dokres­lit jak je zahraniční klientela náročná a čeho všeho si všímá.“ Nováček mezi matadory Přesto, že se hřiště nachází na okraji Slavkovského lesa, v pomyslném středu mezi ostatními hřišti, které leží od Kynžvartu v okruhu do 50 kilometrů, nebylo zatím českou golfovou veřejností objeveno. Je to zvláštní, ale pravděpodobně stále existuje hodně hráčů, kteří vyrazí na Kynžvartu nejbližší konkurenty, což jsou zároveň dvě nejstarší golfová hřiště v Čechách, která pamatují ještě doby rakousko-uherské monarchie – v Mariánských Lázních a v Karlových Varech. Tyto rezorty nepochybně těží z tradice, kterou mají. Svou roli může hrát i mezi golfisty známá odrhovačka, že hráč s HCP 36 a bez odehraných Mariánek a Varů, není vlastně žádný golfista. Golf Club Kynžvart se sice ještě nemůže pochlubit dlouholetou tradicí, ale o to větší nabízí svým novým členům příležitost se na tvorbě tradice podílet.

Historie klubu se začala psát v letech 2004–2008, kdy byl klub oficiálně založen a začalo se stavět hřiště. Architekti využili dispozic zámeckého lesoparku, okolní přírody a kombinací tradičních i moderních prvků vytvořili rozmanité, pestré hřiště ve stylu parklandu. Ztrácíme-li minulost, zamlžuje se nám i budoucnost. Tuto pravdu podvědomě cítí každý z nás; právě proto vyhledáváme místa s bohatou historií a právě proto na nás novostavby na zelené louce mnohdy působí dojmem čehosi nezajímavého, nezáživného, ne-li přímo nepatřičného. Platí to samozřejmě i v případě golfových hřišť. Mnohá vyrostla v lokacích ještě donedávna zatížených těžkým průmyslem a zabydlených pouze plevelem, v krajině bez vzpomínek. Taková hřiště pak nejsou ničím víc než prostým prostorem pro hru. Na tom jistě není nic špatného – máme ovšem možnost hrát také v místech, která nás obohacují už svojí jedinečnou atmosférou.

V místech, jakým je kynžvartský zámecký park. Osobní kouzlo Genius loci je nepojmenovatelnou a přece nepopiratelnou esencí místa. Stěží popíšeme přesný mechanismus, jakým se do něj obtiskují lidé, události a myšlenky, už samo vědomí, že možná právě kráčíme ve stopách Goetheho, je ale svým způsobem povznášející. Zámek Kynžvart pamatuje také celou řadu osobností politického, společenského a kulturního života, které sem přijížděly za knížetem von Metternichem – a do této paměti je nám dáno vstoupit.

Ačkoli jsou dějiny tohoto místa ještě mnohem starší, nejvýrazněji vnímáme právě ducha 19. století. Je to doba, z níž přímo vyvěrá naše moderní současnost a s níž se dodnes cítíme svázáni; paradoxně i silněji než s leckterým výplodem druhé poloviny století dvacátého. Tato kontinuita se nikdy neztratila. Spleť dávných souvislostí je stále vepsána v krajině, ve stromech, v soše Diany zhotovené z litiny z Metternichových železáren. A stále inspiruje. Pro ty, kdo dokážou ocenit kouzlo dlou­hodobě a přitom citlivě využívané krajiny, je golf ideálním sportem. A mistrovské hřiště v kynžvartském zámeckém parku ideální lokací.

-- Redakce
Datum vytvoření: Pátek, 22. Srpen 2014

7 dní s korunou: Alternativní scénář ČNB jako cesta k vyšším sazbám

Je zde týdeník „7 dní s korunou“.

František Táborský
Analytik Raiffeisenbank

Akcie pod palbou, jak s nimi zamíchají čínská čísla?

Akciovým trhům opět není do zpěvu. Říjnový propad indexů byl nejhorší za posledních sedm let a...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

ČNB ohlásila přestávku

Letos už počtvrté v řadě a celkově popáté zvýšili centrální bankéři hlavní úrokovou sazbu ČNB....

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB