Přejít k hlavnímu obsahu
Zájem o výuku kyberbezpečnosti roste. Dokazuje to rekordní účast škol v projektu
Pátý ročník projektu České bankovní asociace (ČBA) „Bankéři jdou do škol“ zaznamenal rekordní zájem ze strany škol i přednášejících. Do 29 základních a 12 středních škol po celé ČR vyrazilo celkem 50 bankéřů, kteří se studenty diskutovali o kyberbezpečnosti. V projektu se letos asociace zaměřila především na zabezpečení mobilních telefonů a bezpečnost na sociálních sítích.

Česká veřejnost kyberbezpečnost stále podceňuje. Vyplývá to z pravidelně monitorovaného Indexu bezpečnosti České bankovní asociace, který se už šestým rokem pohybuje na hranici 60 %. Dle výsledků letošního průzkumu, jehož je měření zmíněného indexu součástí, brání zlepšení i nadále fakt, že si lidé nemění hesla a PIN kódy a zapomínají zabezpečit i své chytré telefony. Vzhledem k nárůstu počtu hackerských útoků  na mobilní aplikace se proto letošní ročník projektu Bankéři jdou do škol zaměřil především na ochranu mobilních telefonů a bezpečné chování na sociálních sítích, na které mladí lidé vstupují nejčastěji právě přes telefon. 

Chytrý mobil je třeba chytře zabezpečit

Chytrý telefon je pro dnešní mladou generaci běžnou součástí života. „Mladí lidé jsou na internetu prakticky 24/7 a je pro ně naprosto běžné vše řešit přes telefon. Od mailů, komunikace na sociálních sítích, nákupů v e-shopu, až po internetové bankovnictví. Proto jsme se v rámci letošního ročníku rozhodli workshopy zaměřit především na zabezpečení telefonu a také bezpečnost na sociálních sítích,“ říká k letošní podobě projektu „Bankéři jdou do škol“ Tomáš Hládek, poradce ČBA pro platební styk a kyberbezpečnost a současně jeden z přednášejících.

 „Dnešní chytré telefony jsou v podstatě malé kapesní počítače, které vedle toho, že umí nabídnout různé aplikace, umí i telefonovat,“ vysvětloval Tomáš Hládek na svém workshopu žákům ZŠ Hanspaulka na Praze 6. Z průzkumu však jasně vyplývá, že na rozdíl od počítačů zabezpečení svých telefonů zanedbáváme. Dle zmiňovaného průzkumu ČBA má jen necelá polovina oslovených mobilní telefon nějak chráněný. „Výstražným signálem je, že 41 % lidí vlastně neví, zda má mobil zabezpečený. Lze tedy předpokládat, že ho zabezpečený nemají, stejně jako pětina oslovených, která to narovinu přiznala,“ říká Tomáš Hládek.

Jak přitom ukázala nedávná kauza malwaru v aplikaci QRecorder, který cílil na finanční prostředky uživatelů mobilních bankovních aplikací, bezpečné nemusí být ani aplikace stahované z oficiálních zdrojů jako je Google Play. Jedinou obranou je kromě aktivního mobilního antiviru nestahovat podezřelé aplikace a nedávat jakýmkoliv aplikacím více oprávnění a přístupů, než je nutné.

Bezpečnost nade vše. Zvlášť na sociálních sítích

Zabezpečení telefonu úzce souvisí s bezpečností na sociálních sítích. Z průzkumu vyplynulo, že sociální sítě, především Facebook, používá 65 % respondentů – vlastníků bankovních účtů, kteří spadají především do mladší věkové skupiny. Zkušenost s hackerským útokem potvrdil pouze malý počet respondentů (10 %), což je pravděpodobně i jedním z důvodů, proč se zneužití údajů získaných přes sociální sítě obává pouze necelá třetina Čechů.

Hrozbu útoku však rozhodně není dobré podceňovat. Tomáš Hládek proto studentům, kteří jsou útoky nejohroženější, radil, na co si dát pozor: „Pokud nemáte správně zabezpečený profil, hacker jednoduše odhadne, zdali jste pro něj vhodná oběť. Častou podvodnou metodou je vytvoření falešného profilu někoho z vašich blízkých přátel, ze kterého vás pak požádá, se zdůvodněním, že je v akutní nouzi, o rychlou půjčku peněz a jejich zaslání na účet. Že nešlo o vašeho skutečného přítele většinou zjistíte, až když je pozdě. Ještě nebezpečnější však je, pokud na základě toho, co sdílíte na sociálních sítích, je hacker schopen odvodit vaše heslo, které často používáte i pro vaše další účty, třeba i pro přístup do internetového bankovnictví.“ Při vymýšlení hesla přitom doporučuje snadnou pomůcku – stačí vzít si první písmena oblíbené písničky či říkanky a proložit čísly a speciálními znaky. S takovým heslem si pak případný útočník jen těžko poradí.

DO PÁTÉHO ROČNÍKU SE ZAPOJILO 41 ŠKOL. JAK SVÉ MLADÉ PUBLIKUM VNÍMALI PŘEDNÁŠEJÍCÍ? 

ČSOB – Křížová Alena, Regionální ředitel ČSOB Distribuce: „Potěšilo mě, že děti téma kyberbezpečnosti zajímá. Obecně je zajímají moderní technologie, rizika v digitálním světě, formy kyberšikany či bezpečnost na sociálních sítích. Právě o sociálních sítích se také rozproudila největší diskuze. Doufám, že kyberbezpečnost nebudou podceňovat ani v budoucnu u finančních služeb.“  

Hello bank! – Milan Bušek, Chier Finance and Administration Officer: „Byla to velmi dobrá zkušenost a pro mě osobně i potvrzení toho, jak rychle jde doba kupředu. Většina studentů gymnázia již disponovala bankovními účty a jejich přehled o službách byl velmi dobrý. Jsem rád za možnost diskutovat s mladými uživateli moderních bankovních technologií, a to nejen o kyberbezpečnosti, ale i o tématu jako jsou například kryptoměny.“

ING Bank – Karel Hladík, Information Security Expert: „Dnešní žáci a studenti neznají svět bez internetu a velká část jejich života se odehrává na sociálních sítích. Stejně jako se naučili bezpečně přejít ulici nebo si zamknout v šatně své věci, je pro jejich život nezbytné chovat se bezpečně i ve virtuálním prostředí. Kolik z nich si například uvědomí, že když jim počítač běží pomalu, tak to nebude tím, že mají starý model, ale že je zavirovaný? Jsem rád, že jsem mohl za banku ING jako jeden z bankéřů do škol předat žákům zkušenosti, které by měly být součástí finanční gramotnosti každého z nás.“

mBank – Martin Podolák, Ředitel divize úvěrových produktů mBank CZ/SK: „Oproti loňskému roku bylo vidět, že platební karta sice ještě nevystřídala pomyslné prasátko, ale oproti dvěma dětem ve třídě jich letos kartou běžně platilo už šest. Žáci se aktivně zajímali o kybernetická rizika související s financemi jako je phishing a zvláště pak o téma ochrany on-line identity a falešné identity na sociálních sítích.“

MUFG Bank – Vladimír Šulc, Director ADM: „Příjemně mě překvapil zájem studentů o oblast bankovních produktů a služeb a s nimi spojenou kyberbezpečnost. Bylo znát, že si i přes svůj mladý věk uvědomují jejich důležitost pro praktický život.“

Raiffeisenbank – Michal Přádka, Regionální ředitel: „Vzhledem k tomu, že to pro mě byl již několikátý ročník této akce, mohu porovnávat. Letošní příjemnou změnou byla výborná znalost anglické terminologie u studentů základní školy a gymnázia Hello. Tato skutečnost významně zjednodušuje vysvětlování mnohých témat z oblasti zejména internetové bezpečnosti a dle mého názoru i významně snižuje úroveň ohrožení těchto studentů při pohybu v digitálním světě.“

UniCredit Bank – Vojtěch Hájek, Manažer Bankovní bezpečnosti: „Jsme rádi, že se i v letošním roce projekt Bankéři do škol věnuje tématu kyberbezpečnosti. Mladí lidé by si měli být vědomi hrozících rizik a znát pravidla bezpečného užívání internetu a mobilních služeb.“

Wüstenrot hypoteční banka – Martin Horčička, Člen představenstva: „Potěšilo mě, že děti toto téma zajímá, a že vnímají důležitost bezpečného chování na internetu. Diskuse se rozproudila hlavně o sociálních sítích a bezpečném chování na nich. Doufám, že kyberbezpečnost nebudou podceňovat ani v budoucnu u finančních služeb.“  

 

Datum vytvoření: 18/10/2018

Open Banking

Komentáře komentáře
Inflace v únoru dál zvolňuje, jsme na cíli a můžeme ještě níž Odchylka inflace oproti únorové prognóze ČNB se tak opět mírně rozšířila z 0,7 p... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ECB míří k červnovému snížení sazeb ECB zůstává nadále pevně zakotvena v módu závislosti na příchozích datech. Ta za... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Reálná mzda se za poslední dva roky propadla o 11 % Žádná mzdová inflace či mzdová spirála se loni nekonala, protože vysokou inflaci... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek