Přejít k hlavnímu obsahu
Vývoz v listopadu klesal rychleji než dovoz
Listopadová bilance zahraničního obchodu v národním pojetí skončila přebytkem 10,2 mld. Kč, což v porovnání s loňským listopadový výsledek znamená pokles o 6,9 mld. Kč. Výsledek je pro trh spíše zklamáním, jelikož očekávání byla nastavena zhruba o 6 mld. Kč výše.

V listopadu klesl vývoz meziročně o 6,2 % a dovoz pak o 4,4 %, což bylo ovlivněno zejména tím, že letošní listopad měl o jeden pracovní den méně. Poprvé v loňském roce tak export klesal rychleji než import. Říjnový výsledek byl revidován o cca 1 mld. nahoru na 8,5 mld. Kč. Stále dobře si vede vývoz automobilů, kterých se v listopadu vyvezlo za 93 mld. Kč, což je ovšem zhruba o 3,5 mld. Kč méně než v loňském roce. Celkovou bilanci negativně ovlivnilo zejména výrazné prohloubení schodku bilance počítačů a elektronických a optických přístrojů, jejichž vývoz klesl meziročně o necelých 6 mld. Kč.

Bilance zahraničního obchodu v posledních měsících pozitivně překvapovala. Výrazně mu pomáhají zejména zpomalující dovozy. Právě růst importu se pohybuje na úrovni okolo 1,2 %, což je o tři procentní body méně než v loňském roce. To má na svědomí uvadající investiční aktivita, která bývá náročná právě na dovezené zboží. Firmy vyhlížejí ekonomické zpomalení a náležitě se na to připravují. Proto odkládají investice do výroby na dobu, kdy si budou jisté, že si to můžou z ekonomického hlediska dovolit. Zároveň na datech z průmyslu vidíme, že se od začátku loňského roku snižuje zaměstnanost v tomto sektoru. Také předstihové ukazatele z české ekonomiky dále poukazují na recesi ve výrobním sektoru. Lze tedy očekávat, že se zpomalení jak ve světě, tak v České republice propíše do výsledku zahraničního obchodu zejména skrz zpomalující vývoz.

Prozatím má však tuzemský export navzdory ekonomickému zpomalení v zahraničí letos našlápnuto k historicky jednomu z nejlepších výsledků. Za doposud zveřejněných jedenáct měsíců loňského roku vyvezla Česká republika zboží v celkové hodnotě 3 440 mld. Kč. Dosavadní průměrné tempo vývozu dosáhlo 2,6 %, což je již o půl procentního bodu méně ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Výsledek za loňský rok bez započtení posledního měsíce překonal stejné loňské období o téměř 50 mld. Kč. Celkově očekáváme, že výsledek za rok 2019 bude blízký rekordním úrovním okolo 160 mld. Kč z let 2016 a 2017. Loňská bilance na úrovni 100 mld. Kč, tak bude výrazně překonána.

Autor: Eliška Jelínková, analytička Raiffeisenbank

 

Datum vytvoření: 09/01/2020

ZK_cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Česká „nároková“ ekonomika, aneb každý natahuje ruku Pondělní protesty zemědělců zase připomněly, jak mohutně jsou na dotacích závisl... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace blízko cíle ČNB – koruna trpí V lednu se zvýšily ceny především energií, tedy elektřiny a zemního plynu. Zafun... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
ČNB patří k největším pesimistům na trhu, bude mít opět pravdu? V únoru ČNB pokračuje s revizemi směrem dolů dál a snížila svůj odhad růstu pro ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš