

V uplynulých deseti letech bylo provedeno hodně úsilí o zvýšení rezerv bank nebo zavedení přísnějšího dohledu nad finančním sektorem. Riziko má však tendenci růst i v dobrých časech, jako je současné období nízkých úrokový sazeb a může se přemisťovat do nových oblastí. Dohlížející orgány by měly zůstat ostražité, uvedl MMF. Největší obavy má fond z nárůstu půjček takzvanými stínovými bankami v Číně a neúspěch ukládat omezení pojišťovacím společnostem a správcům aktiv, které se zabývají biliony dolarů finančních prostředků.
Ze zprávy o globální finanční stabilitě MMF odráží obavy, že uspokojenost mezi regulátory a reakce na mezinárodní dohody, zejména z americké administrativy podkopávají úsilí o přípravu přísnějších regulací. Generální ředitelka MMF Christine Lagardeová před každoročním zasedáním fondu uvedla, že se obává, že hodnota globálního dluhu ve veřejném i soukromém sektoru vzroste v dekádě od krize o 60 %.
Zpráva dále uvádí, že dalším rizikem je rozvoj digitálních platforem a digitálních měn. Zvýšení rizika kybernetické bezpečnosti představují výzvy pro finanční instituce, infrastrukturu a orgány dohledu. IT změny by měly připomínat, že se finanční systém neustále vyvíjí a regulátoři a dohlížitelé musí být nadále ostražití a v případě potřeby optimálně zasáhnout.
Zdroj: theguardian.com



