Société Générale se chystá propustit přes 1600 zaměstnanců

Société Générale, francouzská obchodní banka, která vlastní většinu v české Komerční bance, plánuje snížit počet pracovních míst o 1600. Změny se budou týkat především korporátního a investičního bankovnictví.

Banka k tomuto kroku přistupuje ve snaze zvýšit zisk po špatných výsledcích v loňském roce. Snížení počtu zaměstnanců by mělo vést k redukci nákladů o 500 milionů eur (zhruba 12,8 miliardy Kč).

„Od počátku února jsme provedli revizi všech činností podnikového a investičního bankovnictví. Naším cílem je obnovit ziskovost podniku nad náklady na kapitál,“ řekl Severin Cabannes, zástupce generálního ředitele společnosti Société Générale a vedoucí oddělení korporátního a investičního bankovnictví.

Banka zaměstnává 18 000 lidí ve 30 zemích světa. Ve svém prohlášení uvedla, že ve Francii propustí zhruba 750 zaměstnanců. Lidem bude nabídnuto odstupné nebo jim bude učiněna nabídka na jinou práci v bance. Zbytek se bude týkat center v Londýně a New Yorku.

Zisky ve skupině Société Générale ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku poklesly o více než polovinu. Společnost plánuje v rámci úspor opustit některé málo ziskové či ztrátové činnosti jako je například mimoburzovní obchodování s komoditami. Zaměří se na akciové deriváty a privátní bankovnictví.

Akcie velkých evropských bank od začátku roku mírně rostou, ovšem akcie Société Générale klesly o více než tři procenta v souvislosti s obavami o solventnost a ziskovost. Za posledních 12 měsíců se akcie propadly o více než 39 procent. Pod tlakem prohlásil generální ředitel banky Frédéric Oudéa, že banka bude prodávat více aktiv, než se očekávalo. V nedávných zátěžových testech Evropské centrální banky byla navíc společnost nejslabší velkou francouzskou bankou.

Zdroj: Reuters.com

Datum vytvoření: Úterý, 9. Duben 2019

Ustupující inflace ponechá ČNB v klidu

Poslední červnová čísla naznačila, že inflace v začíná v ČR pomalu ustupovat. Zatímco ještě v...

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB

OPEC+ pokračuje v těžebních škrtech. Kdo je vítěz a kdo poražený?

Producentské státy kartelu OPEC včera oficiálně potvrdily prodloužení dohody na omezení těžby o...

Dominik Rusinko
Analytik ČSOB

Proč je Fed důležitý i pro českou korunu?

Červnové zasedání Fedu bude klíčovým momentem tohoto týdne. Trhy v posledních týdnech výrazně...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance