Přejít k hlavnímu obsahu
Prezident Miloš Zeman jmenoval nového viceguvernéra a dva nové členy bankovní rady ČNB
Prezident republiky Miloš Zeman dnes jmenoval dva nové členy bankovní rady České národní banky. Funkce se od 13. února 2023 ujmou Jan Kubíček a Jan Procházka. Prezident současně jmenoval stávajícího člena bankovní rady Jana Fraita viceguvernérem.
cnb

Noví radní vystřídají Oldřicha Dědka a viceguvernéra Marka Moru, kterým 12. února 2023 skončí jejich šestiletý mandát „Naprostou prioritou pro Českou národní banku je podstatné snížení inflace. Dopady měnové politiky na ekonomiku se dostavují se značným zpožděním. První pozitivní výsledky politiky nové bankovní rady se dostaví na jaře, kdy inflace začne klesat,“ uvedl guvernér ČNB Aleš Michl. „Jak jsem měl možnost od července poznat bankovní radu v novém složení a zároveň se seznámit s životopisy nových členů, hlavně s jejich odborností, tak jsem si jist, že máme vytvořeny skvělé předpoklady pro to, aby Česká národní banka byla nadále důvěryhodnou institucí a aby zodpovědně plnila svůj mandát,“ dodal guvernér.

Jan Kubíček se narodil 14. září 1976 ve Dvoře Králové nad Labem. Absolvoval Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze, kde pokračoval na postgraduálním studiu v programu Hospodářská politika a správa. Pracovní kariéru zahájil ve společnosti Newton Holding, a.s., jako analytik. V letech 2007 až 2013 působil jako poradce viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka. Od roku 2018 až 2019 vedl sekci makroekonomických a fiskálních analýz Úřadu Národní rozpočtové rady. Od roku 2022 je vedoucím tohoto úřadu. Od ukončení studií působil také na ekonomických vysokých školách (VŠE v Praze, Newton College, VŠ Škoda Auto), kde vyučoval makroekonomickou analýzu, teorii dlouhodobého růstu, teorii hospodářského cyklu a další. Aktuálně učí na Katedře veřejných financí na VŠE Praha. Jan Kubíček mluví anglicky a francouzsky, na základní úrovni také italsky a německy.

Jan Procházka se narodil 1. února 1979 v Ostravě. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci a ekonomické vzdělání dokončil na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Deset let působil ve finanční skupině CYRRUS, mimo jiné jako hlavní analytik a ředitel pražské pobočky. Od roku 2012 je předsedou představenstva a generálním ředitelem Exportní a garanční pojišťovací společnosti, a.s., kde má kromě podpory a diverzifikace českého exportu na starost implementaci Solvency II či zastupování v mezinárodních institucích. Zároveň je od jara 2012 předsedou dozorčí rady národního pivovaru Budvar. Byl také členem pracovní skupiny Legislativní rady vlády, Komise RIA a dvakrát v Národní ekonomické radě vlády, kde vedl skupinu pro KPI ve veřejné správě. Nyní je koordinátorem celého poradního sboru. Jan Procházka mluví anglicky a na základní úrovni španělsky.

Členy bankovní rady ČNB vybírá a jmenuje prezident republiky, a to na šest let. Mandát je možné vykonávat nejvýše dvakrát. K začátku července 2022 prezident republiky jmenoval Aleše Michla guvernérem ČNB. Současně s ním byli jmenováni viceguvernérka Eva Zamrazilová a členové bankovní rady Karina Kubelková a Jan Frait.

Zdroj: ČNB

Datum vytvoření: 14/12/2022

invest summit

ZK2023 cena veřejnosti

ZK2023 cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Začátek roku ve znamení stagnace Ekonomiku držela při zemi, už podle očekávání, především spotřeba domácností brz... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Česká národní banka drží sazby stabilní, jestřábí hlasy sílí Za rozhodnutím stála nová prognóza centrální banky, která počítá s rychlejším rů... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Jestřábí hlasy z ČNB nabírají na síle Z pohledu toho, jak dlouho by mohly sazby setrvat na současných 7 %, se v minulé... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko