Přejít k hlavnímu obsahu
Nezaměstnanost opět na cestě ke dnu
Podíl dosažitelných nezaměstnaných osob v ČR na populaci ve věku 15 – 65 let se v březnu dále snížil na 3 %. Období zimního útlumu sezónních prací je definitivně pryč a český trh práce se tak znovu ohřívá úměrně venkovním teplotám.

Počet dosažitelných nezaměstnaných se snížil o 14 156 na 205 013. Celkový počet nezaměstnaných činil 227 053, tj. o 14 364 méně než v předchozím měsíci. Na jedno volné místo v průměru připadalo 0,67 uchazeče, což je historicky druhá nejnižší zaznamenaná hodnota. Počet volných míst i nadále výrazně převyšuje počet uchazečů. Situace na trhu práce je tak i nadále velmi utažená.

Nejvyšší nezaměstnanost byla zaznamenaná již tradičně v Karviné
(6,9 %), Znojmu a v Mostě (5,8 %). Největší počet uchazečů na jedno pracovní místo vykázala Karviná (5,1) a Jeseník (4,1). Pracovních míst bylo nejvíce vytvořeno v Praze a v dalších velkých městech.

Nezaměstnanost začíná s příchodem jara opět klesat. Nové pracovní síly jsou potřeba ve stavebnictví i v zemědělství, kde se připravuje na novou sezónu. I nadále roste kvapným tempem počet volných pracovních míst. Největší poptávka je po lidech bez vyššího vzdělání, pracovníci se shání tedy především ve zpracovatelském průmyslu, stavebnictví či zemědělství. Takovýchto lidí je však mezi nezaměstnanými pomálu a na trhu práce tak dlouhodobě vzniká nedostatek právě těchto manuálních pracovníků. Tento problém dlouhodobě přetrvává právě ve zpracovatelském průmyslu, kde se v současné chvíli shání téměř 70 tis. pracovníků. To omezuje významně produkci, avšak zároveň to motivuje firmy investovat do techniky, zvyšující produktivitu. Tento nedostatek působí příznivě na objem investic do dlouhodobého majetku, jejichž návratnost se v ekonomice teprve projeví.

Nezaměstnanost by podle odhadů analytiků Raiffeisenbank měla zůstat na nízkých úrovních i v letošním roce, v průměru za celý rok očekáváme její nepatrné zvýšení na 3,3 %. Nezaměstnanost v České republice by tak měla nadále zůstat nejnižší v rámci Evropské unie. Nedostatek lidí na trhu práce bude i nadále vyvíjet tlak na růst mezd, které si i v letošním roce udrží svižnou dynamiku lehce pod 7 %. Jejich růst se tedy i v nejbližším období udrží na vysokých hodnotách, přestože růst ekonomiky již začal zpomalovat.

Autor: Eliška Jelínková, analytička Raiffeisenbank

 

Datum vytvoření: 08/04/2019

linkedin

Komentáře komentáře
Státní dluh překonal hranici 3,2 bilionů korun V poměru k HDP situace vypadá mnohem příznivěji, protože se dluh pohybuje jen ok... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v březnu zůstává na cíli, v létě uvidíme další pokles Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné.  Za poměrn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš