Přejít k hlavnímu obsahu
Italský odchod z EU může vyžadovat značnou rekapitalizaci bank
Odstoupení Itálie z EU a eurozóny by mohla být pro světový bankovní systém nesmírně bolestivou záležitostí. Na fóru Ambrosetti v Itálii se na tom shodli evropští bankéři.

Italská koaliční vláda je připravena v říjnu představit svůj rozpočet na rok 2019. Zároveň stanoví své hospodářské a finanční plány. Dá se očekávat, že tyto informace budou pozorně sledovat investoři. Podle mnohých z nich se Itálie pod vedením euroskeptických vůdců bude držet nízkých výdajů a zhorší tak rostoucí rozpočtový deficit země.

„Italský odchod z EU a italský výstup z eurozóny by byly pro evropský a tedy i pro světový bankovní systém velice bolestivou událostí, která by mohla vyžadovat největší rekapitalizaci bank - ještě větší než v roce 2008,“ řekl Jim McCaughan , generální ředitel společnosti Global Investors.

Rekapitalizace znamená restrukturalizaci kapitálové společnosti tak, aby její kapitálová struktura byla stabilnější. Rekapitalizace může probíhat z několika zdrojů, nejčastějším způsobem je finanční pomoc ze strany státu. V době finanční krize, například v roce 2008, mohou vlády zasáhnout i tehdy, když dojde k zpochybnění platební schopnosti bank nebo celého ekonomického systému.

Zveřejnění růstových prognóz pro rok 2019 bude pravděpodobně klíčovým momentem pro populistickou vládu, složenou z pravicové strany Lega a levicového Hnutí pěti hvězd. Itálie je třetím největším hospodářstvím eurozóny a možnost hospodářských problémů v Římě by mohla poškodit finanční a politickou stabilitu celého regionu.

Zdroj: CNBC.com

Datum vytvoření: 10/09/2018

VSE

Komentáře komentáře
Jediná jistota roku 2026: Rozkolísaná geopolitika Íránský režim je pod tlakem již delší dobu – strategicky oslabil kvůli ztrátě re... Dominik Rusinko, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Dominik Rusinko
Nezaměstnanost na devítiletém maximu Trend propuštění v průmyslu pokračoval po celý loňský rok, zatímco ve službách s... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Ceny potravin a energií udržely prosincovou inflaci na 2,1 % Podle předběžného odhadu ČSÚ meziroční růst spotřebitelských cen v prosinci 2025... Jaromír Šindel, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user Jaromír Šindel