Přejít k hlavnímu obsahu
Hospodářský růst dosáhl vrcholu, varuje OECD
Expanze v globální ekonomice dosáhla vrcholu a prognózy růstu pro řadu zemí se začínají snižovat. Ve své poslední zprávě to uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která se zaměřovala na výhled pro rok 2018 a 2019.

OECD v Paříži vyzvala také k okamžitému zastavení tendencím k protekcionismu, přičemž zdůraznila, že obchodní napětí již má dopad na důvěru v trhy a investice. „Expanze dosáhla vrcholu,“ uvedla organizace ve svém prozatímním ekonomickém výhledu. „Globální růst by se měl v letech 2018 a 2019 dostat na 3,7 %, což je jen o něco málo více než předkrizové hodnoty.

Prognózu ohledně Velké Británie snížila OECD o 0,1 % na 1,3 % v obou letech. Jako důvod uvedla nejistotu ohledně Brexitu, která vede jen k mírným investicím. Rovněž opravila prognózy, jenž se týkají dvou největších ekonomik eurozóny. Německý růst by se měl dostat na 1,9 % v roce 2018, respektive 1,8 % v roce 2019. Francie na 1,6 % v roce 2018 a na 1,8 % v roce 2019. Eurozóna může být navíc podle zprávy zranitelná z Itálie. Nejistota začínat narůstat ohledně italských státních dluhopisů a související pokles cen akcií italských bank. OECD očekává, že USA budou nejrychleji rostoucí zemí skupiny G7. Navíc by se podle zprávy měly rozdíly v růstové výkonnosti mezi Evropou a USA zvětšovat.

Předběžný výhled na další roky se také zabývala růstem investic a obchodu. Údaje z průzkumu ukazují pomalejší růst investic, jak v rozvinutých ekonomikách, tak v těch rozvíjejících se. Dále ve zprávě OECD varovala, že deset let po finanční krizi je trh zranitelný především z vyšších cen aktiv a vysoké úrovně zadluženosti. Reformy podle ní posílily bankovní systém, ale zároveň prosunuly rizika k méně regulovaným nebankovním institucím.

Zpráva také vyjadřuje obavu z účinků protekcionistických opatření. „Růst globálního obchodu se zpomalil v první polovině roku 2018, kdy obchodní napětí mělo nepříznivé dopady na investiční plány. Další obchodní omezení poškozují pracovní místa a životní úroveň, zejména u domácností s nízkými příjmy. Nejistota vede k tomu, že některé firmy zrušily objednávky nebo změnily dodavatele, aby minimalizovaly dopad obchodních překážek,“ píše se zde. 

Zdroj: theguardian.com

 

Datum vytvoření: 24/09/2018

 

linkedin

Komentáře komentáře
Nálada v české ekonomice na bodu mrazu Důvodem o trochu lepší – i když stále přece jen negativní – nálady je třeba vidě... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Hrozí české ekonomice měnová krize? Pravdou je, že tuzemskou ekonomiku sužuje řada významných makroekonomických nero... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
ČNB ponechává sazby stabilní a výrazně přepisuje prognózu Pravděpodobně proto, že ČNB opět zkrátila horizont měnové politiky do původních ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš