

OECD v Paříži vyzvala také k okamžitému zastavení tendencím k protekcionismu, přičemž zdůraznila, že obchodní napětí již má dopad na důvěru v trhy a investice. „Expanze dosáhla vrcholu,“ uvedla organizace ve svém prozatímním ekonomickém výhledu. „Globální růst by se měl v letech 2018 a 2019 dostat na 3,7 %, což je jen o něco málo více než předkrizové hodnoty.
Prognózu ohledně Velké Británie snížila OECD o 0,1 % na 1,3 % v obou letech. Jako důvod uvedla nejistotu ohledně Brexitu, která vede jen k mírným investicím. Rovněž opravila prognózy, jenž se týkají dvou největších ekonomik eurozóny. Německý růst by se měl dostat na 1,9 % v roce 2018, respektive 1,8 % v roce 2019. Francie na 1,6 % v roce 2018 a na 1,8 % v roce 2019. Eurozóna může být navíc podle zprávy zranitelná z Itálie. Nejistota začínat narůstat ohledně italských státních dluhopisů a související pokles cen akcií italských bank. OECD očekává, že USA budou nejrychleji rostoucí zemí skupiny G7. Navíc by se podle zprávy měly rozdíly v růstové výkonnosti mezi Evropou a USA zvětšovat.
Předběžný výhled na další roky se také zabývala růstem investic a obchodu. Údaje z průzkumu ukazují pomalejší růst investic, jak v rozvinutých ekonomikách, tak v těch rozvíjejících se. Dále ve zprávě OECD varovala, že deset let po finanční krizi je trh zranitelný především z vyšších cen aktiv a vysoké úrovně zadluženosti. Reformy podle ní posílily bankovní systém, ale zároveň prosunuly rizika k méně regulovaným nebankovním institucím.
Zpráva také vyjadřuje obavu z účinků protekcionistických opatření. „Růst globálního obchodu se zpomalil v první polovině roku 2018, kdy obchodní napětí mělo nepříznivé dopady na investiční plány. Další obchodní omezení poškozují pracovní místa a životní úroveň, zejména u domácností s nízkými příjmy. Nejistota vede k tomu, že některé firmy zrušily objednávky nebo změnily dodavatele, aby minimalizovaly dopad obchodních překážek,“ píše se zde.
Zdroj: theguardian.com



